Przyczepa lekka – co to jest?
Zakup przyczepy samochodowej polecany jest wszystkim tym kierowcom, którzy chcą bezpiecznie i bezproblemowo przewozić różnego rodzaju towary, a nawet pojazdy. Są one dostępne w wielu wariantach, a jednym z najpopularniejszych jest przyczepa lekka, potocznie nazywana przyczepką samochodową. Czym się charakteryzuje i co może przewozić? Jakie są zasady korzystania z niej i ubezpieczania? Na te oraz inne pytania odpowiemy w tym artykule.
Przyczepa lekka – definicja
Przyczepy lekkie to takie, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. Warto jednak pamiętać, że ich rzeczywista masa nie może przekraczać masy pojazdu ciągnącego.
Przyczepy lekkie stosuje się najczęściej do transportu lżejszych gabarytów. Dzięki niej możliwe jest przewożenie niewielkich mebli, sprzętów RTV i AGD, materiałów budowlanych czy bioodpadów. Są lekkie, zwrotne, proste w załadunku i użytkowaniu, dzięki czemu na ich zakup decydują się przede wszystkim osoby prywatne. Mogą doskonale sprawdzić się np. przy przeprowadzkach. Umożliwiają optymalizację kosztów całego przedsięwzięcia (korzystając z takiej przyczepy, nie musisz wynajmować firmy przeprowadzkowej).
Warto zauważyć, że przyczepy samochodowe lekkie można zakupić w różnych wariantach. Najczęściej kojarzone są z małymi burtówkami, które doskonale sprawdzają się do przewozu sprzętów domowych i znajdują zastosowanie przy pracach porządkowych czy remontach. Zwykle są wyposażone w wodoodporną, antypoślizgową podłogę, osadzoną na sztywnej ramie. Dzięki temu są niezwykle stabilne oraz bardziej odporne na uszkodzenia. Przewożenie ładunku na przyczepie lekkiej jest bardzo proste. Do zabezpieczenia ładunku wystarczy użyć odpowiednie pasy transportowe.
Do dyspozycji kierowców są nie tylko przyczepy lekkie burtowe, ale również inne – np. podłodziowe czy motocyklowe. Te pierwsze, o DMC do 550 lub 750 kg, doskonale sprawdzą się do przewozu łódek, łodzi, a nawet niewielkich motorówek. Dlatego często wybierają je miłośnicy wędkarstwa czy żeglarstwa. Inne to przyczepy lekkie motocyklowe, które są w pełni opuszczane i bardzo wygodne do transportu jednośladów.
Bez względu na to, który rodzaj przyczepy lekkiej wybierzesz, możesz mieć pewność, że bardzo łatwo doczepisz ją do większości samochodów osobowych.
Najważniejsze zalety przyczepy lekkiej
Najważniejszą zaletą typowej przyczepy lekkiej, czyli tzw. burtówki jest jej funkcjonalność. Dzięki specjalnym zabezpieczeniom, odpowiednio dużej ładowności oraz sporej ilości dostępnego miejsca pozwoli na transport wielu towarów jednocześnie – nawet tych o nieco większych gabarytach, jak regały, lodówki czy inne sprzęty RTV/AGD. Na uwagę zasługuje także jej uniwersalność – to właściciel decyduje o tym, do czego ją wykorzysta i ma w tej kwestii naprawdę duże możliwości. W efekcie przyczepy lekkie cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród osób prywatnych, jak też właścicieli firm.
To jednak nie wszystko. Przyczepa samochodowa lekka posiada wiele innych zalet:
- ma niewielkie wymiary i jest stosunkowo lekka (zwłaszcza w porównaniu do ciężkich przyczep), dzięki czemu prowadzenie samochodu nie stanowi większego problemu nawet dla mniej doświadczonych kierowców;
- do jazdy z przyczepą lekką wystarczy prawo jazdy kategorii B, co sprawia, że nie potrzebujesz jakichkolwiek dodatkowych uprawnień, aby podróżować z nią po polskich drogach;
- posiada stabilną i odporną na różnego rodzaju uszkodzenia konstrukcję, dzięki czemu pozostanie sprawna i w pełni funkcjonalna na przestrzeni wielu lat;
- jest zabezpieczana przed działaniem korozji (np. dzięki procesowi cynkowania ogniowego);
- łatwo dostosować ją do indywidualnych potrzeb i przewozu różnego rodzaju towarów – zarówno w celach prywatnych, jak też firmowych;
- zapewnia prosty i bezpieczny załadunek oraz rozładunek, nie wymagając do tego celu większej wiedzy czy doświadczenia;
- nie wymaga corocznych przeglądów;
- jej ubezpieczenie jest znacznie niższe niż ciężkiej przyczepy samochodowej.
Przegląd przyczep lekkich – na co warto postawić?
Duży wybór przyczep lekkich powoduje, że każdy znajdzie wśród coś odpowiedniego dla siebie. W Lorries przygotowaliśmy szeroki wybór nowoczesnych, stabilnych i wytrzymałych rozwiązań – burtowych, podłodziowych oraz motocyklowych, których DMC nie przekracza 750 kg.
Znajdują się wśród nich:
- PB75-2614/1 i PB75-2614/2 – przyczepki burtowe, które będą idealne dla osób przeprowadzających lekkie prace budowlane, ogrodnicze i przydomowe – sprawdzą się do przewozu drewna cegieł, ziemi, materiałów i sprzętów budowlanych oraz wielu innych przedmiotów;
- PP75-4816 P/O i PP75-5916 L – przyczepy do transportu skuterów wodnych i łodzi – dzięki którym możliwe jest bezpieczne przewożenie łódek, łodzi oraz niewielkich motorówek;
- MT-1 – przyczepy motocyklowe, które umożliwiają transportowanie tych jednośladów.
Oczywiście to nie wszystkie dostępne przyczepy samochodowe lekkie – zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą i wyboru rozwiązania odpowiadającego w stu procentach indywidualnym potrzebom.
Przyczepa lekka – ubezpieczenie!
Jeżeli chcesz zainwestować w przyczepę lekką, powinieneś pamiętać o kilku formalnościach. Zgodnie z polskim prawem przyczepa jest pojazdem mechanicznym, dlatego konieczne jest wykupienie dla niej OC. Ubezpieczenie przyczepy lekkiej pozwoli pokryć szkody wyrządzone przez nią w sytuacji, gdy nie była złączona z pojazdem silnikowym ciągnącym, albo odłączyła się od niego i przestała toczyć. Brak aktualnego OC dla tego rodzaju pojazdu niesie ryzyko otrzymania mandatu.
Pamiętaj! Jeżeli do szkody doszło w sytuacji, gdy przyczepa lekka była złączona z pojazdem silnikowym albo odłączyła się od niego, ale pozostawała w ruchu, szkoda zostanie pokryta z ubezpieczenia OC pojazdu ciągnącego.
Ubezpieczenie przyczepy lekkiej to jednak nie wszystko. Musisz także pamiętać o jej zarejestrowaniu, co wiąże się z kosztem w wysokości 121,50 zł. Złóż odpowiedni wniosek do Wydziału Transportu i Komunikacji (adekwatnego dla miejsca zamieszkania właściciela przyczepki).
Przepisy dotyczące prędkości jazdy z przyczepą lekką
Jaka jest maksymalna prędkość z przyczepą lekką? Wszystko zależy od rodzaju drogi, na jakiej aktualnie się znajdujesz. Wynosi ona kolejno:
- 50 km/h dla terenu zabudowanego;
- 70 km/h dla terenu niezabudowanego na drodze jednojezdniowej;
- 80 km/h dla terenu niezabudowanego na drodze dwujezdniowej, na drodze ekspresowej i na autostradzie.
Warto pamiętać o obowiązujących prędkościach z przyczepą lekką, bo w przeciwnym razie można narazić się na wysokie mandaty.
Ważne! Niezbędne jest również odpowiednie oświetlenie przyczepy lekkiej. Musisz zadbać o w pełni sprawne i dobrze widoczne dla innych kierowców kierunkowskazy, światła stopu, pozycyjne tylne, awaryjne, przeciwmgłowe tylne, odblaskowe tylne, przednie i boczne, a także podświetlenie tablicy rejestracyjnej!