Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.

Ubezpieczenie przyczepy samochodowej

# #

Ubezpieczenie przyczepy samochodowej

Wielu kierowców sądzi, że ubezpieczeniu OC podlegają wyłącznie samochody i motocykle. W rzeczywistości jednak o tę kwestię zadbać muszą również posiadacze innych, nawet tych mniejszych pojazdów. Zaliczamy do nich przyczepy samochodowe, które także należy ubezpieczyć. Brak OC może wiązać się z wysokimi grzywnami – nierzadko przekraczającymi wartość samego pojazdu. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczaniu przyczepy samochodowej!

Czy przyczepa samochodowa musi posiadać własne ubezpieczenie?

Brak świadomości niektórych kierowców odnośnie ubezpieczania przyczepy samochodowej wiąże się zwykle z faktem, że pojazd ten nie posiada silnika i w efekcie nie może samodzielnie poruszać się po drodze. Mimo to nie wystarczy OC samochodu, do którego podłączona jest przyczepa – konieczne jest osobne wykupienie OC również dla niej.

Dlaczego tak jest i jak sytuacja wygląda w praktyce? Warto rozróżnić tu dwie osobne kwestie. Pierwsza to ta, która dotyczy przyczepy podpiętej do samochodu uczestniczącego w ruchu drogowym. W sytuacji, gdy uszkodzi ona inny pojazd w czasie jazdy (np. podczas skręcania) albo po odłączeniu się od samochodu (ale nadal będzie w ruchu) – odszkodowanie zostanie wypłacone z ubezpieczenia samochodu.

Kiedy jednak przyczepa znajduje się na parkingu i uszkodzi inny pojazd (np. w wyniku stoczenia się) albo gdy zostanie odłączona od samochodu w czasie jazdy i spowoduje szkodę już po zatrzymaniu się – odszkodowanie zostanie wypłacone z OC przyczepy. Przepisy te znajdują się w art. 37. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Jak więc widzisz, ubezpieczenie przyczepy samochodowej jest niezbędne, ponieważ w niektórych sytuacjach, po spowodowaniu przez nią szkody, właściciel musiałby pokrywać koszty z własnej kieszeni. Warto o tym pamiętać i zadbać o wszelkie formalności.

Jak ubezpieczyć przyczepę i ile to kosztuje?

W praktyce zakup ubezpieczenia dla przyczepy samochodowej nie różni się pod względem formalnym od kupowania OC dla samochodu. Możesz zrobić to w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym, po wcześniejszym zapoznaniu się z cenami i porównaniu ich. Koszt OC dla przyczepy jest niższy niż w przypadku OC samochodu – zwykle wynosi od 40 do 150 zł na rok i zależy przede wszystkim od ładowności pojazdu (mniej zapłacą właściciele przyczep lekkich, o masie do 750 kg).

Ubezpieczyciel wymagać będzie od Ciebie kilku informacji, które dotyczą najczęściej:

 • typu i marki przyczepy;
 • roku produkcji przyczepy oraz daty jej pierwszej rejestracji;
 • numeru rejestracyjnego przyczepy;
 • danych właściciela, takich jak imię i nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania i data wydania prawa jazdy;
 • historii ubezpieczenia.

Pamiętaj również o tym, że możesz skorzystać również z ubezpieczeń dobrowolnych, takich jak AC czy assistance. Dzięki temu nie zostaniesz obciążony kosztami naprawy w sytuacji, gdy to Twoja przyczepa ulegnie uszkodzeniu podczas jazdy.

Jaka jest kara za brak ubezpieczenia przyczepy samochodowej?

Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC dla przyczepy grozi karą. Nakłada ją Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Mowa tutaj o grzywnie – jej wysokość zależy od tego, jaki czas minął od ostatniego ubezpieczenia (albo rejestracji przyczepy). W 2022 roku za brak ubezpieczenia:

 • do 3 dni grozi grzywna w wysokości 200 zł;
 • od 4 do 14 dni grozi grzywna w wysokości 500 zł;
 • powyżej 14 dni grozi grzywna w wysokości 1000 zł.

Warto więc przed wyruszeniem w trasę z przyczepą zadbać o obowiązkowe OC. Dzięki temu nie narazisz się na duże koszty, które mogą przekraczać wartość samej przyczepy!

Ubezpieczenie OC przyczepy samochodowej – dodatkowe informacje

Pozostaje jeszcze kilka istotnych kwestii, które często budzą wątpliwości u właścicieli przyczep. Mowa tu przede wszystkim o:

 • długości ubezpieczenia OC – jest ona identyczna jak w przypadku samochodów osobowych i dla każdej przyczepy wynosi 12 miesięcy;
 • przedłużeniu polisy na kolejny rok – dochodzi do niej automatycznie, o ile oczywiście nie wypowiesz umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym (najpóźniej na 1 dzień przed datą jej wygaśnięcia);
 • korzystaniu z OC poprzedniego właściciela. Jest to oczywiście możliwe, o ile zakupiona przyczepa posiada wykupione ubezpieczenie.

Pamiętaj o zarejestrowaniu przyczepy i haku holowniczym w samochodzie!

Chcąc wykupić ubezpieczenie OC i wyruszyć w drogę z przyczepą, musisz pamiętać o kilku formalnościach, o które trzeba zadbać jeszcze przed skontaktowaniem się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Mowa tu przede wszystkim o zarejestrowaniu przyczepy. W świetle obowiązującego prawa jest ona traktowana jako pojazd – pomimo tego, że nie posiada własnego silnika. Dowód rejestracyjny, zgodnie z artykułem 71. 1 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dopuszcza przyczepę do uczestnictwa w ruchu drogowym.

Jak i gdzie zarejestrować przyczepę? Nie jest to procedura skomplikowana. Wystarczy, że udasz się do wydziału komunikacji w swoim urzędzie miasta i złożysz niezbędne dokumenty, w tym:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu;
 • dowód własności pojazdu (może to być zarówno faktura VAT i rachunek, jak też umowa potwierdzająca zakup przyczepy);
 • kartę pojazdu;
 • potwierdzenie pozytywnego przejścia badania technicznego (niezbędna dla wszystkich przyczep poza lekkimi – o DMC do 750 kg).

Rejestrując przyczepę, należy przygotować się na koszty. Na szczęście nie są one duże. Niezbędne będzie opłacenie dowodu rejestracyjnego (54 zł), tablic rejestracyjnych (40 zł), znaków legalizacyjnych (12,50 zł), a także uiszczenie opłaty ewidencyjnej (1,50 zł).

Uwaga! W przypadku, gdy przyczepa jest rejestrowana przez pełnomocnika, konieczne będzie również złożenie stosownego wniosku oraz wniesienie opłaty w wysokości 17 zł.

Warto również pamiętać o tym, że przed wyruszeniem w drogę z przyczepą, niezbędne jest wyposażenie samochodu, do którego zostanie podpięta, w hak holowniczy. Oprócz jego zamontowania przepisy wymagają także od właściciela konieczności zalegalizowania go i dodania stosownej informacji w dowodzie rejestracyjnym.

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...