Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.

Jak wygląda rejestracja przyczepy samochodowej do 750 kg?

# # # #

Jak wygląda rejestracja przyczepy samochodowej do 750 kg?

Przyczepa samochodowa to bardzo przydatny pojazd, który zwiększa możliwości transportowe każdego auta. Można ją wykorzystać przy pracach porządkowych wokół domu, do transportu większych gabarytów, które nie zmieszczą się do naszego samochodu, a także na wiele różnych sposobów. Dlatego część kierowców decyduje się na jej zakup. Dzięki temu zyskuje niezależność czasową i przestrzenną transportu różnych towarów. Najpopularniejszymi przyczepami do zadań około domowych są przyczepy lekkie o DMC do 750 kg. Dobór odpowiedniego modelu i uzupełniającego go asortymentu należy do jej przyszłego właściciela. Później natomiast następuje proces rejestracji, który w przypadku takich przyczep wygląda zawsze bardzo podobnie.

Przyczepka samochodowa, podobnie jak pozostałe pojazdy mechaniczne musi zostać formalnie dopuszczona do ruchu. W tym celu należy jej wyrobić dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe. Poniżej dowiesz się, jak i co przygotować oraz gdzie się udać, aby dokonać to jak najszybciej i bez problemu.

Pamiętaj, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup przyczepy nowej czy używanej, dokładnie tak jak w przypadku samochodu, musisz wykupić jej ubezpieczenie. Należy to zrobić w tym samym dniu, w którym przyczepa została zarejestrowana.

przyczepa burtowa z plandeką wysoką

Kto może zarejestrować przyczepę samochodową?



Przyczepę powinien zarejestrować jej właściciel. Jeżeli pojazd posiada więcej niż jednego właściciela, każdy z nich powinien być obecny przy rejestracji. Jeżeli właściciel nie może się stawić, powinien wystawić stosowne upoważnienie umożliwiające rejestrację pojazdu

Ile to kosztuje? Opłaty rejestracyjne



Rejestracja przyczepy wiąże się z uiszczeniem opłaty wynoszącej 121,5 zł, którą najlepiej dokonać przed złożeniem dokumentów w kasie urzędu, w którym będzie ona rejestrowana lub bezpośrednio na jego konto.

W przypadku rejestracji przyczep lekkich, czyli o DMC do 750 kg, omijają nas koszty związane z przeglądem rejestracyjnym. Dzięki czemu oszczędzamy ok. 50 zł.


Gdzie zarejestrujesz przyczepę?



W zależności od tego, gdzie mieszkasz przyczepę zarejestrujesz w wydziale komunikacji i transportu:

  1. urzędu starostwa powiatowego;
  2. urzędu miasta, jeśli mieszkasz w miastach na prawach powiatu;
  3. urzędu dzielnicy, jeśli mieszkasz w Warszawie.

Pamiętaj, kupując przyczepę w polskim salonie, możesz ją zarejestrować zanim opuści sklep. Jeśli kupiłeś pojazd sprowadzany z zagranicy, zgodnie z prawem, masz 30 dni na jego zarejestrowanie.

Lista dokumentów potrzebnych do rejestracji przyczepy



Zanim udasz się do urzędu, w którym zarejestrujesz swoją przyczepę sprawdź, czy posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty:

  1. Ubezpieczenie przyczepy – bez niego pojazd nie może poruszać się na polskich drogach.
  2. Wniosek o rejestrację pojazdu, który możesz pobrać ze strony internetowej urzędu lub na miejscu w placówce.
  3. Dokument, który potwierdzi, że jesteś właścicielem pojazdu. W przypadku nowych przeczep będzie to faktura VAT. Jeśli kupiłeś pojazd używany, będzie to umowa kupna-sprzedaży.
  4. Świadectwo zgodności WE (czyli tzw. homologacja).
  5. Oświadczenie o danych i informacjach o pojeździe niezbędnych do rejestracji i ewidencji pojazdów.
  6. Salony i sklepy, specjalizujące się w sprzedaży przyczep, przekazują także klientom oświadczenie producenta przyczepy, potwierdzające ich autoryzację oraz możliwość reprezentowania i sprzedawania przyczep w naszym kraju.
  7. Potwierdzenie dokonania wszelkich opłat.

Rejestracja przyczepy – krok po kroku


  1. Pamiętaj o ubezpieczeniu przyczepy.
  2. Wnieś wszelkie wymagane opłaty.
  3. Zgromadź wszystkie dokumenty opisane powyżej.
  4. Udaj się do właściwego urzędu i złóż komplet dokumentów.

Rejestracja czasowa i właściwa



Na początku twoja przyczepa będzie zarejestrowana czasowo na okres 30 dni. W tym czasie urząd sprawdzi dokumenty pojazdu oraz zleci wyrobienie właściwego dowodu rejestracyjnego. Rejestracja czasowa dokonywana jest od ręki. Wychodząc z urzędu otrzymasz pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne i naklejkę kontrolną, które pozwolą Ci swobodnie poruszać się po drogach. 

W ciągu 30 dni od wszczęcia procedury rejestracyjnej urząd powinien Cię poinformować o zarejestrowaniu twojej przyczepy na stałe (rejestracja właściwa), przygotowując dla Ciebie dowód.

Urząd może odmówić rejestracji przyczepy w przypadku, gdy nie złożysz kompletu dokumentów lub przedłożysz ich kopię zamiast oryginału. Jeśli otrzymasz decyzję odmowną, możesz się od niej odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego.

Zobacz inne podobne wpisy

45 Lat Doświadczenia w Obróbce Metalu - Stalko

Świętujemy 45 lat doświadczenia w obróbce metalu, łącząc tradycję z nowoczesnymi technologiami. Przeczytaj,...

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...