Jak przerejestrować przyczepkę samochodową?
Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie przyczepek samochodowych. Jest to bardzo wygodny sposób przewożenia różny przedmiotów o większych gabarytach. Ubezpieczenie takiego pojazdu nie jest wysokie, więc koszt utrzymania własnej przyczepy jest często marginalny. Natomiast duża ilość ofert wtórnych na rynku zachęca do zakupu używanego egzemplarza za niższą cenę. Czy przerejestrowanie takiej przyczepy jest konieczne?
Przerejestrowanie przyczepki, a zawiadomienie o zmianie właściciela
Przerejestrowanie przyczepy samochodowej polega na zmianie właściciela w rejestrze CEPiK. Wiąże się to z uzyskaniem nowego dowodu rejestracyjnego oraz odpowiedniej adnotacji w karcie pojazdu – w tym przypadku przyczepki. Co ciekawe, według przepisów nie ma obowiązku dokonania przerejestrowania żadnego pojazdu zakupionego w polskiego właściciela.
Obowiązek taki dotyczy natomiast zawiadomienia o nabyciu przyczepki. Nie wiąże się to ze zmianami w CEPiK, a jedynie z formalnym zawiadomieniem odpowiedniego urzędu. Niestety, interpretacja wielu urzędników w tym zakresie mija się z przepisami. Dlatego też większość osób zgłasza przyczepę do przerejestrowania, aby zapewnić sobie spokój.
Przy przerejestrowywaniu przyczepki należy posiadać kilka istotnych dokumentów. Między innymi jest to homologacja lub oświadczeniu o zwolnieniu z niej. Taki dokument powinien zostać przekazany przez poprzedniego właściciela. Jaki jeszcze papiery wiążą się z posiadaniem własnej przyczepki?
Ubezpieczenie przyczepy samochodowej
W dniu zarejestrowania przyczepki musi ona mieć aktualne ubezpieczenie OC. Najczęściej będzie to polisa wykupiona przez poprzedniego właściciela. Jest ona bowiem związana z przyczepką i przechodzi na nowego właściciela. Jednak warto sprawdzić, do kiedy ono obowiązuje, aby nie sprawić sobie niemiłej niespodzianki.
Dowód rejestracyjny przyczepy
Przy przerejestrowaniu przyczepy kierowca powinien otrzymać nowy dowód rejestracyjny. Wiąże się to ze stosowną opłatą. W nowo wydanym dowodzie będzie wbita pierwsza pieczątka związana z przeglądem. W przypadku przyczepki lekkiej (do 750 kg) będzie to przegląd bezterminowy. Natomiast przy innych przyczepach samochodowych i specjalnych wiąże się to z regularnym odwiedzaniem Stacji Kontroli Pojazdów.
Tablice rejestracyjne przyczepki
Jeśli przyczepę kupiliśmy od kogoś zamieszkującego inny powiat, dodatkowo będzie trzeba opłacić wydanie nowych tablic. W przeciwnym przypadku obowiązywać będą dalej dotychczasowe tablice. Warto o tym pamiętać przy składaniu wniosku, ponieważ nie zawsze urzędnik udzieli na ten temat informacji, jeśli sami o to nie spytamy.
Ile jest czasu na przerejestrowanie przyczepy?
Od dłuższego czasu obowiązywał 30-dniowy okres na zawiadomienie Starostwa o zmianie właściciela przyczepy samochodowej. W czasie pandemii został on wydłużony do pół roku. Jednak była to zmiana tymczasowa i nie obowiązuje od początku tego roku. Od stycznia bowiem termin na zgłoszenie został ponownie skrócony do 30 dni< ale trwało to również okresowo. Obecnie dla przyczepek kupionych po 1 lipca wynosi on 60 dni. Ze względu jednak na panującą pandemię warto upewnić się w stosownym urzędzie, czy przepisy ponownie nie zostały zmienione.
Jaki jest koszt przerejestrowania przyczepki samochodowej?
Przerejestrowanie przyczepki samochodowej kosztuje podobnie jak w przypadku pierwszej rejestracji pojazdu. Całkowita rejestracja na nowego właściciela to koszt 121,50 zł. Nieco taniej wyjdzie, gdy właściciel nie będzie wymieniał tablic rejestracyjnych. W takiej sytuacji będzie to wydatek 81,5 zł. Decyzja o zmianie tablic nie należy jedynie do kierowcy. Pozostawienie dotychczas numerów rejestracyjnych jest możliwe tylko w przypadku, gdy poprzedni właściciel mieszkał w tym samym powiecie, co aktualny posiadacz przyczepki.