Szukaj
Close this search box.

Wybór przyczepy a masa jej ładunku

# #

Wybór przyczepy a masa jej ładunku

Jak przewieźć ciężki lub niewymiarowy ładunek, jeżeli do naszej dyspozycji mamy tylko auto osobowe? Czasami konieczne może być wypożyczenie lub zakup przyczepy samochodowej. Szczególnie warto rozważyć to drugie, w przypadku gdy często musimy przewozić różnego rodzaju ładunki, a nie chcemy inwestować w samochód typu bus lub w dostawczak. Jak wybrać przyczepkę, aby odpowiadała naszym potrzebom? O tym będzie nasz artykuł.

Podział przyczep: jednoosiowe i dwuosiowe

Przyczepy lekkie można podzielić na jednoosiowe i dwuosiowe. Pierwsze z nich posiadają jedną parę kół  o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 750 kg. Służą do przewożenia materiałów budowlanych, mebli, sprzętu ogrodniczego, mniejszego sprzętu gospodarstwa domowego i wielu innych. Co ważne, taką przyczpę możmy podpiąć do każdego auta wyposażonego w hak. Nie ma konieczności posiadania specjalnych uprawnień, wystarczy jedynie prawo jazdy kat. B. Takie przyczepki mogą być ciągnięte przez auta o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 tony. Wyposażone są w dwie pary kół jezdnych, są stabilne, co pozwala na transportowanie większych ładunków, przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa.

Przy zakupie przyczepy należy zwrócić uwagę na jej DMC i samą masę przyczepy. Po odjęciu tych dwóch parametrów widzimy, jaki ładunek (o jakiej wadze) możemy przewozić. I to częśto decyduje o tym, jaką przyczepę wybierzemy. Co ważne, przyczepy jednoosiowe są lżejsze, ale dwuosiowe (mimo, że są cięższe) są stabilniejsze w prowadzeniu.

Jaką przyczepę wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów przyczep, które pozwolą na przewożenie różnych ładunków. Wybór zależy od tego, co chcemy przewozić. Jeśli jesteśmy fanami jednośladów, przydatna będzie tu przyczepa motocyklowa o dopuszczalnej masie całkowitej 750 kg, dzięki której możliwy jest bezpieczny transport motocykli. Przyczepy burtowe to idealny środek transportu do przewozu ładunków zarówno na potrzeby budowlane, remontowe, jak i domowe. Można tu postawić zarówno na przyczepy lekkie jednoosiowe, jak i dwuosiowe. Obie wersje posiadają mocne i wytrzymałe burty, które dodatkowo zabezpieczają przewożone ładunki. Profesjonaliści, którzy zajmują się ciężkimi pracami, zazwyczaj wybierają przyczepy budowlane. Dzięki nim w bezpieczny sposób można przewieźć sprzęt budowlany, a także materiały do pracy. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, ponieważ pojemności pojazdów są zróżnicowane. Największa przyczepa budowlana ma nawet ładowność do 2700 kg. Każda z przyczep ma zupełnie inne przeznaczenie i dopuszczalną masę całkowitą, dzięki czemu każdy może wybrać swój środek do transportowania ładunków.

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...