Przyczepy na budowę – co trzeba wiedzieć?

Budując dom niejednokrotnie potrzebujemy transportu dla koniecznych materiałów: cegieł, cementu czy drewna. W większości przypadków możesz zamówić oczywiście materiały z dowozem na miejsce, ale co zrobić w sytuacji, gdy braknie czegoś, co jest niezbędne do kontynuowania pracy? W takim wypadku niezbędna staje się przyczepa samochodowa, która wesprze w trudnych chwilach!

Po co mi przyczepa na budowie?

Każdy pojazd posiada dopuszczalną masę całkowitą (DMC) – jest to limit kilogramów, wraz z ładunkiem, którego nie możemy przekroczyć, by być dopuszczonym do ruchu drogowego. O ile samochody w wersji combi czy samochody dostawcze mają tą masę odpowiednio wyższą, tak klasyczna osobówka może przewozić czasem mniej niż 150 kg bagażu. Dlatego też często nie możemy przewieźć nią dużej ilości towaru lub materiałów. Również dużym problemem jest przewożenie rzeczy wielkogabarytowych – desek, maszyn czy mebli.

Dodatkowo, nie wszystko zmieści się w auto osobowe – czasem ładunek będzie jedynie obniżał komfort jazdy, ale w niektórych sytuacjach może także łamać przepisy ruchu drogowego – przykładowo, przewożony ładunek nie może wystawać zbyt daleko poza obrys pojazdu. W takich wypadkach właśnie potrzebna jest odpowiednia przyczepa do wykorzystania na budowie.


Przyczepa na budowę – jaki model wybrać?

Decydując się na zakup przyczepki samochodowej do wykorzystania w czasie budowy warto rozważyć kilka opcji i zastanowić się do czego będziemy jej używać. Na przykład do transportu pojazdów i maszyn świetnie sprawdzi się najmniejsza przyczepa budowlana TM10. Można na niej przetransportować np. betoniarkę, ponieważ posiada specjalną rampę ułatwiającą jej załadunek. Jest to jednak jeden z modeli, po który sięgają profesjonalne firmy budowlane.

Do transportu typowych materiałów budowlanych, takich jak materiały sypkie czy worki dużo lepiej natomiast sprawdzą się przyczepy burtowe. Tu możemy wybierać wśród modeli uchylnych, np. PU75-2613 lub PU75-2012, albo możemy zdecydować się na rozwiązania standardowe w wersji jedno- lub dwuosiowej – odpowiednio PB75-2614/1 i PB75-2614/2. Każdy z tych modeli posiada DMC do 750 kg, co pozwala na przewiezienie ładunków o wadze ok 500 kg.

Zakup przyczepki na budowę – jak dobrać przyczepę do auta?

Decydując się na zakup przyczepki samochodowej, warto najpierw zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze – czy posiadamy do niej odpowiednie uprawnienia? Poruszając się z prawem jazdy kat. B musimy pamiętać, że masa całkowita zespołu podjazdów (samochód + przyczepka) nie może przekraczać 3,5 tony. Jednak prawo pozwala nam na ciągnięcie przyczepki lekkiej (do wagi 750 kg). W takim wypadku dopuszczalna masa całkowita nie może przekroczyć 4,25 tony.

Najlepsza przyczepa na budowę domu

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...