Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.

Przyczepy lawety – co warto o nich wiedzieć?

# #

Przyczepy lawety – co warto o nich wiedzieć?

Przyczepy lawety stanowią bezpieczny i niezawodny sposób na przewożenie samochodów, a także innych pojazdów w dowolne miejsce. Ich szerokie zastosowanie sprawia, że mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy, które specjalizują się np. w pomocy drogowej. Oto zbiór najważniejszych informacji na ich temat.

Przyczepy lawety – czym są i co można nimi przewozić?

Laweta to specjalny rodzaj przyczepy, której podstawowym zadaniem jest transportowanie samochodów osobowych. Doskonale sprawdzają się np. po kolizji drogowej, w wyniku której niezdolne do dalszej jazdy auto musi być przewiezione do warsztatu. To jednak nie wszystko. Nowoczesna przyczepa laweta o odpowiednich parametrach pozwoli przetransportować również przyczepy campingowe, quady, maszyny czy sprzęt budowlany. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie i jest tak powszechnie wykorzystywana zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak i warsztaty samochodowe czy firmy oferujące pomoc drogową.

Oczywiście do Twojej dyspozycji są bardzo różnorodne przyczepy lawety – o odmiennych parametrach i funkcjach. W ofercie Lorries znajdziesz rozwiązania o różnej dopuszczalnej masie całkowitej od 2700 do 3500 kg oraz z różnymi rozwiązaniami. Wśród naszych przyczep są:

  • lawety standardowe, które posiadają klasyczne wyposażenie – oddzielne trapy najazdowe, uchylną rampę, koło podporowe i zapasowe, kliny oraz wciągarkę ręczną;
  • lawety zintegrowane, które posiadają takie samo wyposażenie, co lawety standardowe, ale różnią się od nich tym, że zostały wyposażone w najazdy będące nierozłączną częścią ramy (zapewniają dzięki temu większą wygodę, bo nie wymagają osobnego wysuwania i mocowania najazdów);
  • lawety z burtami, które zostały wyposażone w aluminiowe burty boczne oraz podłogę ze sklejki antypoślizgowej, co sprawia, że doskonale sprawdzają się do transportu zamkniętego – np. drogich samochodów sportowych lub kolekcjonerskich.

Co wyróżnia wysokiej jakości przyczepy lawety? Przede wszystkim wytrzymałość i stabilność konstrukcji – ich ramy i dyszle powinny być wykonywane z profili zamkniętych, a dodatkowo stalowe konstrukcje muszą zostać poddane procesowi cynkowania ogniowego. Dzięki temu będą odporne nie tylko na korozję, ale również zostanie zwiększona ich wytrzymałość pod kątem różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych.

Kto może jeździć przyczepą lawetą?

Choć mogłoby się wydawać, że do kierowania lawetą należy spełnić dodatkowe wymogi, to tak naprawdę może to robić prawie każdy, kto posiada prawo jazdy kat. B. Prawie każdy, ponieważ dotyczy to lawet do 750 kg albo cięższych, ale tylko w sytuacji, gdy masa samochodu, przyczepy i jej załadunku nie przekracza 3500 kg.

W przypadku pojazdów cięższych należy więc wyrobić prawo jazdy w kat. B96 (pozwala ono ciągnąć przyczepę, której DMC przekracza 750 kg, przy czym DMC takiego zestawu pojazdów przekracza 3500 kg, ale nie przekracza 4250 kg) lub B+E, które jest najczęściej występującym uprawnieniem dla zawodowych kierowców lawet. W przypadku ciągnięcia przyczepy musimy pamiętać, że masa przyczepy nie może przekraczać masy ciągnącego ją samochodu, a jego DMC musi stanowić co najmniej 1,33 DMC przyczepy.

Nie można także zapominać o przepisach ruchu drogowego – na terenie zabudowanym auto z lawetą może się poruszać 50 km/h w ciągu dnia (w godz. 5.00-23.00) lub do 60 km/h w nocy (23.00-5:00), natomiast poza terenem zabudowanym w przypadku dróg jednojezdniowych pojazd z lawetą może poruszać się z maksymalną prędkością 70 km/h, zaś na drogach dwujezdniowych, ekspresowych lub autostradach – 80 km/h.

Kiedy wezwać lawetę?

Wezwanie lawety to podstawowa czynność w przypadku poważniejszej kolizji drogowej, wypadku albo w sytuacji, gdy podczas podróży Twoje auto odmówi posłuszeństwa. Dzięki tej specjalnej przyczepie możliwe będzie sprawne przetransportowanie samochodu do najbliższego warsztatu.

W sytuacji, gdy przytrafi Ci się kolizja lub awaria na drodze, nie zapominaj również o innych czynnościach, które będą miały wpływ na bezpieczeństwo Twoje oraz innych uczestników ruchu – wyłącz silnik w samochodzie, wyjmij kluczyki ze stacyjki, a następnie ustaw trójkąt ostrzegawczy i włącz światła awaryjne!

Awaria samochodu

Zobacz inne podobne wpisy

45 Lat Doświadczenia w Obróbce Metalu - Stalko

Świętujemy 45 lat doświadczenia w obróbce metalu, łącząc tradycję z nowoczesnymi technologiami. Przeczytaj,...

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...