Transport łodzi i jachtów – przepisy prawne

# # #

Transport łodzi i jachtów – przepisy prawne

Posiadanie łodzi czy jachtu bardzo często rodzi konieczność ich transportu. Nie dotyczy to jedynie rozpoczęcia czy zakończenia sezonu, kiedy konieczne jest przewiezienie łodzi czy jachtu, ale również wielu innych kwestii, takich jak np. naprawa u mechanika. Warto wiedzieć, że transport łodzi motorowych i jachtów to nie tylko konieczność dobrej organizacji i zapewnienia bezpieczeństwa, ale również stosowania się do obowiązujących przepisów prawnych. Brak ich znajomości bądź niestosowanie ich w praktyce grozi mandatem i stwarza niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu czy przewożonego sprzętu. Jak powinien wyglądać przewóz jachtów i łodzi? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Transport jachtów i łodzi – jakie są przepisy prawne?

Spore gabaryty i waga łodzi czy jachtów rodzą konieczność odpowiedniego transportu na platformie, czy lawecie. Warto wiedzieć, że łodzie i jachty są często niemożliwe do przewożenia w ramach dopuszczalnych limitów dla osób posiadających kategorię B prawa jazdy. W ustawie jasno napisano, że osoby, które posiadają kategorię B prawa jazdy, mogą prowadzić pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3500 kg oraz ciągnąć tzw. przyczepę lekką (DCM do 750 kg). Niestety zapisy te rodzą szereg problemów dla posiadaczy tego typu prawa jazdy. Szersze możliwości daje kod 96, dzięki któremu możliwe jest ciągnięcie przyczepy wraz z samochodem do wagi 4250 kg.

Możliwe jest także zdanie prawa jazdy w kategorii B+E, które daje możliwość ciągnięcia przyczepy o masie całkowitej do 3500 kg. Niestety masa całkowita przyczepy nie może przekroczyć masy ciągnącego jej pojazdu, dlatego wymagane może okazać się posiadanie auta o dokładnie takiej samej dopuszczalnej masie całkowitej. Dodatkowo ważne jest posiadanie zarówno hamulca postojowego, jak i najazdowego.
 

nowoczesna biała przyczepa do transportu łodzi łódek jachtów

Jak powinien wyglądać transport dużych jachtów?

Transport dużych jachtów to również dość problematyczna sytuacja. Związane jest to z rygorystycznymi przepisami, jakie funkcjonują w polskim prawie, a także wymiarami przewożonych ładunków czy koniecznością zapewnienia im bezpieczeństwa. Ważna jest tu zarówno masa, jak i wymiary przewożonych ładunków. Przepisy jasno wskazują, że całkowita szerokość samochodu z ładunkiem może wynosić maksymalnie 255 cm, natomiast wysokość 400 cm. Kiedy sam samochód ma 255 cm, to ładunek na przyczepie może mieć jedynie 3 metry szerokości. Jego długość nie może wystawać poza przyczepę więcej niż 2 metry. Oczywiście wystająca część musi być odpowiednio oznaczona biało-czerwonymi pasami czy chorągiewką.

Biało-czerwone pasy są wymagane w przypadku ciągnięcia przyczepy autem innym niż osobowe. Natomiast chorągiewka o wymiarach co najmniej 50 × 50 cm konieczna jest w przypadku holowania aut osobowych. Ważne jest również oświetlenie, np. czerwona lampka i odblaski w czasie słabej widoczności, szczególnie podczas mgły, śnieżycy, opadów deszczu czy w czasie nocy, tuż po zachodzie słońca. Przewożąc jacht czy łódź, warto pamiętać o dopuszczalnej prędkości, z jaką może poruszać się pojazd. Na autostradzie, drodze dwujezdniowej czy ekspresowej można poruszać się z prędkością 80 km/h, natomiast poza obszarem zabudowanym do 70 km/h.

Co z transportem łodzi motorowych?

Przewóz łodzi, jachtu czy łodzi motorowej powinien odbywać się zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami. Kierowcy coraz częściej zwracają uwagę na obowiązujący taryfikator mandatów. Ciągłe zaostrzenia przepisów sprawiają, że ich wysokość stale rośnie. Samodzielny transport łodzi bez odpowiedniej przyczepy to również obawa o bezpieczeństwo przewożonego sprzętu, którego wartość jest często dość wysoka. Dlatego warto zadbać o odpowiedni, stabilny i solidny sprzęt, który pomoże nam w samodzielnym transporcie łodzi lub jachtu.  

W naszej ofercie znajdziesz przyczepy przystosowane do transportu zarówno małych łódek, jak i większych łodzi czy jachtów. Największa z przyczep przewiezie ładunek o długości do 8,8 metra i DMC 3500 kg. Są w pełni profesjonalne i wykonane z najwyższej jakości materiałów, z uwzględnieniem wszelkich norm i standardów.

Auta terenowe do transportu jachtów i łodzi

Osoby, będące szczęśliwymi posiadaczami aut terenowych czy SUV-ów, mają dużo szersze możliwości ciągnięcia przyczepy podłodziowej, niż właściciele zwykłych osobówek. Auta terenowe pozwalają ciągnąć przyczepy o masie, która przewyższa ich własną masę o 50%. Musi być to jednak auto terenowe na ramie, które posiada napęd 4 × 4. Przyczepa może mieć DMC do 3500 kg, a waga własna pojazdu nie może być mniejsza niż 2334 kg. Konieczne jest również sterowanie hamulcami ciągniętej przyczepy z wnętrza auta. Niestety jest to możliwe jedynie w przypadku dużych SUV-ów i aut terenowych. Oczywiście w każdym przypadku ważne jest posiadanie dobrej przyczepy, która pozwoli na bezpieczny i sprawny transport jachtu czy łodzi motorowych.  

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...