Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.

Czym się kierować przy wyborze przyczepy do skutera wodnego?

# # #

Czym się kierować przy wyborze przyczepy do skutera wodnego?

Postanowiłeś kupić skuter wodny, lecz do tej pory nie miałeś okazji przetestować go w żadnym z akwenów, ponieważ nie posiadasz odpowiedniej przyczepy do transportowania go? A może dotychczasowa uległa zużyciu i chcesz zainwestować w zakup nowej? Niezależnie od tego, w której z tych sytuacji się znajdujesz, na pewno chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru pojazdu, który ma służyć Ci do przewożenia na nim Twojego skutera wodnego. Przyczepa do skutera wodnego występuje z różnym wyposażeniem i nośnikami jednostki pływającej, co nie ułatwia jej wyboru. Być może jednak dzięki naszym radom okaże się to łatwiejsze.

Płozy czy rolki – na jaki sposób trzymania skutera do przyczepki postawić?

W przypadku ww. przyczepki niezwykle istotna jest łączna masa całkowita przyczepki i auta. Nie jest ona jednak jedynym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy dokonywaniu zakupu odpowiedniego modelu. Bardzo ważne jest również to, jakiego rodzaju sposobem trzymania się charakteryzuje. Część z oferowanych przyczepek wyposażona została w rolki, inne natomiast w płozy. Znaczenie ma również ich liczba, ponieważ im wyższa jest, tym większej stabilności od przyczepki do skutera wodnego można oczekiwać podczas jego przewożenia.

Jeśli chodzi o rolki, najczęściej są one chwalone za ułatwianie wodowania skutera wodnego praktycznie w każdych warunkach. Płozy natomiast uchodzą za elementy gwarantujące najczęściej nieco większą stabilność przymocowanych do nich skuterów, co na pewno jest ważne w sytuacji, gdy przyczepa porusza się po wymagającej nawierzchni. Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie – łączące w sobie zalety dwóch powyższych – płozo-rolki. Dzięki zainstalowanym rolkom  możemy w łatwy sposób zwodować skuter. Jednocześnie, w czasie transportu jest on bardzo stabilnie i pewnie umieszczony na “płozach”.

Przyczepa do transportu skuterów wodnych z płozami i otwartymi lampami
Przyczepa do transportu skuterów wodnych z rolkami i kołem zapasowym
Przyczepa do transportu skuterów wodnych z płozo-rolkami

Warto pamiętać także o tym, że obecnie na rynku można znaleźć również takie pojazdy, jak przyczepka na 2 skutery wodne. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią spędzać czas w parach lub ze znajomymi. Na pewno docenią możliwość przetransportowania obu jet ski jednocześnie. Jest to nie tylko wygodne, ale też mniej czasochłonne. Co istotne, na takie rozwiązanie często decydują się też wypożyczalnie skuterów wodnych oraz sprzętów wodnych. Jeśli także zaliczasz się do tego grona, radzimy Ci zwrócić uwagę na model PP13-6025 L. Jedną z głównych jego zalet stanowi możliwość dokonywania regulacji płozów w dwóch płaszczyznach. Dzięki temu przyczepa łatwo przystosowuje się do skuterów o praktycznie dowolnej szerokości. Poza tym duża przestrzeń załadunkowa (3994 × 2539) i DMC pojazdu (do 1300 kg) powodują, że nadaje się on do transportowania na nim nawet największych obecnie skuterów.

Przyczepa do transportu dwóch skuterów wodnych

Jakie wyposażenie powinna posiadać przyczepa do skutera wodnego?

Wybierając przyczepkę do skutera wodnego (lub dwóch skuterów), zawsze należy zwrócić też uwagę na jej wyposażenie. Aby korzystanie z niej było maksymalnie bezpieczne i komfortowe, powinna posiadać takie elementy, jak np. tylne lampy LED czy wciągarkę.

Jeśli jest taka możliwość, warto niekiedy również pokusić się o zlecenie wyposażenia przyczepy w dodatkowe akcesoria. Zabezpieczenie antykradzieżowe może bowiem skutecznie zniechęcić potencjalnego złodzieja do próby odłączenia wyposażonego w nie pojazdu od Twojego samochodu. Z kolei dodatkowy komplet mocowań pasów zapewni Ci jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa. Koło zapasowe przyda się, np. gdy jedna z opon zostanie przedziurawiona w trakcie jazdy. Na sam koniec warto przypomnieć też, że przyczepa do skutera wodnego nie musi być koniecznie przez Ciebie pozyskiwana na stałe, jeśli nie zamierzasz regularnie korzystać z niej lub nie stać Cię na takie rozwiązanie. Być może w Twojej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie wybranego modelu.

Przyczepka do skutera wodnego – to warto wiedzieć

Jeżeli planujesz jechać z przyczepką do skutera wodnego upewnij się, że masz odpowiednie uprawnienia. Warto więc przypomnieć, że osobom dysponującym prawem jazdy kat. B przysługuje prawo do kierowania autem wraz z przyczepką o łącznej masie całkowitej (DMC) sięgającej maksymalnie 3,5 tony. Jeżeli jednak masa samej przyczepy nie przekracza 750 kg, wówczas może znaleźć się na drodze, będąc połączoną z samochodem, z którym łącznie osiągnie wartość DMC nie większą niż 4,25 tony. Jeżeli przyczepka do skutera wodnego nie będzie zaliczana do lekkich, potrzebne będzie przymocowanie jej do innego auta niż „osobówka”. Wiąże się to z posiadaniem także uprawnień do kierowania nim, co bez wątpienia może stanowić w wielu przypadkach poważne utrudnienie. 

Zobacz inne podobne wpisy