Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.

Kupno przyczepy w Polsce z przeznaczeniem na rynki zagraniczne – jakie dokumenty są niezbędne?

# # #

Kupno przyczepy w Polsce z przeznaczeniem na rynki zagraniczne – jakie dokumenty są niezbędne?

Kupując przyczepę w Polsce i chcąc korzystać z niej poza granicami naszego kraju, należy posiadać stosowne certyfikaty. Stwierdzają one zgodność pojazdów ze wszystkimi przepisami, jakie obowiązują w państwach należących do Wspólnoty Europejskiej, dzięki czemu możliwe jest zarejestrowanie i użytkowanie przyczepy na drogach – bez ryzyka otrzymania mandatu.

Jakie dokumenty są niezbędne i które z nich wystawia nasza firma?

Podstawowy certyfikat, czyli COC

Głównym dokumentem, jaki wydajemy do każdej przyczepy, jest COC – Świadectwo Zgodności WE (Wspólnoty Europejskiej). Jest to certyfikat, bez którego nie ma możliwości zarejestrowania przyczepy w żadnym kraju. Stwierdza on zgodność przyczep z wszelkimi przepisami Wspólnoty Europejskiej, a obejmuje między innymi:

  • identyfikację i producenta pojazdu;
  • datę produkcji przyczepy;
  • specyfikację techniczną;
  • numer typu VIN.

Dlaczego COC jest tak istotny?

Przede wszystkim ze względu na przepisy, obowiązujące w wielu krajach Unii Europejskiej – np. Niemczech, Francji, Włoszech czy Hiszpanii, gdzie bez Świadectwa Zgodności WE nie ma możliwości zarejestrowania pojazdu, a co za tym idzie – korzystania z niego. Jego posiadanie umożliwia swobodny i bezpieczny przepływ towarów w UE, zwłaszcza jeżeli chodzi o wszelkie produkty, wymagające homologacji. Jego zawartość została określona przepisami UE – można ją znaleźć w rozporządzeniu UE (poprawka IX, rozporządzenie 92/53). Oczywiście nasza firma wydaje COC do każdej zakupionej przyczepy.

BLOG zakup przyczepy z przeznaczeniem na zagranice dokumenty

Inne dokumenty niezbędne dla właścicieli przyczep

COC to niejedyny certyfikat, jaki może być potrzebny właścicielom przyczep. Jak się bowiem okazuje, również tego rodzaju pojazdami można poruszać się z prędkością 100 km/h poza granicami naszego kraju, np. w Niemczech – również na autostradach. Jednak chcąc mieć taką możliwość, należy posiadać certyfikat TEMPO 100, który w Republice Federalnej Niemiec wystawiany jest po przeprowadzeniu dodatkowych badań technicznych.

Właściciel przyczepy powinien pamiętać o tym, że jego pojazd musi spełnić pewne warunki, aby móc taki certyfikat otrzymać. Przede wszystkim przyczepa:

  • nie może przekraczać masy całkowitej 3500 kg;
  • musi posiadać amortyzatory na osi lub osiach – w zależności od modelu przyczepy – (montuje je Klient albo – za opłatą – możemy to zrobić za niego);
  • powinna posiadać specjalną naklejkę z oznaczeniem „100 km/h” (którą wydaje stosowna jednostka);
  • powinna posiadać opony nie starsze niż 6 lat oraz o indeksie prędkości nie mniejszej niż 120 km/h.

Oczywiście należy pamiętać, że posiadanie certyfikatu TEMPO 100 i możliwość podróżowania z prędkością 100 km/h, nie zwalnia właścicieli przyczep od przestrzegania obowiązujących w danym miejscu ograniczeń prędkości!

Dodatkowo płatnym dokumentem jest Zulassungsbescheinigungen Teil II, czyli tzw. KFZ BRIEF (dokument ścisłego zarachowania), który w Niemczech jest odpowiednikiem naszej karty pojazdu. Jest on pomocny, aby szybciej zarejestrować pojazd w kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Potrzebujesz stosowanego dokumentu? Pomożemy Ci!

W LORRIES zaopatrujemy naszych Klientów nie tylko w najlepsze przyczepy, które posiadają stosowne specyfikacje oraz homologacje, uprawniające do rejestracji urządzeń w Polsce i zagranicą. Nie zapominamy również o kwestiach formalnych, pomagając naszym Klientom. Wydajemy:

  • Świadectwa Zgodności WE (COC), dzięki czemu będziesz mieć możliwość zarejestrowania przyczepy w różnych krajach;
  • Oświadczenie do TEMPO 100, które pozwolą Ci wnioskować o wydanie dokumentu TEMPO 100 i podróżować z przyczepą z prędkością 100 km/h (również na autostradach);
  • Zulassungsbescheinigungen Teil II, a więc dokument niezbędny do rejestracji przyczepy w Niemczech, który odpowiada naszej karcie pojazdu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu – nasi specjaliści odpowiedzą na wszelkie pytania związane z dokumentami, niezbędnymi dla właścicieli przyczep i wydadzą stosowny certyfikat. Po to, aby każda podróż z przyczepą była bezpieczna i w pełni legalna – zarówno w Polsce, jak również innych krajach należących do Wspólnoty Europejskiej.

Zobacz inne podobne wpisy