Samodzielny transport auta z zagranicy – najważniejsze informacje

# # #

Samodzielny transport auta z zagranicy – najważniejsze informacje

Zakup i import samochodów z zagranicy jest w naszym kraju niezwykle popularny. Pozwala zmniejszyć koszt inwestycji i zaopatrzyć się w wymarzony pojazd, którego stan techniczny spełni nasze oczekiwania. Jednak z transportem auta z zagranicy wiąże się kilka problemów – sprawdźmy zatem w jaki sposób zrobić to efektywnie i… niedrogo!


Transport auta z zagranicy na dwa sposoby

Po zakupie samochodu za granicą konieczne będzie jeszcze przetransportowanie go do kraju. Polacy najchętniej sprowadzają pojazdy z Niemiec, dlatego też odległości w większości przypadków nie są duże. W efekcie większość osób w pierwszej kolejności myśli o tym, wydawałoby się, najlepszym rozwiązaniu, czyli samodzielnym kierowaniu zakupionym samochodem. Jest to oczywiście najprostszy sposób na transport auta z zagranicy, który jednak może okazać się kosztowny i czasochłonny. Wynika to z tego, że konieczne jest ubezpieczenie pojazdu – bez niego poruszanie się nim po drogach może narazić Cię na bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Załatwienie kwestii formalnych może wiązać się z koniecznością poświęcenia sporej ilości czasu, stresem oraz dużymi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić.

Na szczęście istnieje alternatywa – drugim sposobem transportu auta z zagranicy jest skorzystanie z lawety, na co decyduje się większa liczba kierowców. Wynika to z kilku korzyści, jakie daje takie rozwiązanie.

Oszczędnie i bezpiecznie, czyli wypożycz lawetę

Skorzystanie z lawety pozwala z jednej strony zapewnić sprawny transport auta z zagranicy, a z drugiej zadbać o jego bezpieczeństwo. Nowoczesna przyczepa tego typu posiada bowiem odpowiednie zabezpieczenia i pozwoli stabilnie zamocować pojazd, bez obaw o jakiekolwiek trudności na drodze.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest brak większych wymagań – lawetami do 750 kg mogą kierować osoby posiadające prawo jazdy kat. B, a sama przyczepa nie musi posiadać hamulca najazdowego. Co więcej, posiadacze standardowych uprawnień mogą kierować nawet cięższymi lawetami, oczywiście po spełnieniu dwóch warunków:

  • laweta musi być wyposażona w hamulec najazdowy;
  • dopuszczalna masa całkowita (samochodu, lawety oraz załadunku) nie może przekroczyć 3,5 t.

Alternatywą jest wyrobienie prawa jazdy kat. B96 (tylko egzamin praktyczny), które pozwala na kierowanie cięższymi przyczepami lub B+E.

Transportujesz samochód na lawecie? Pamiętaj o kilku kwestiach!

Jeżeli zdecydujesz się na transport auta z zagranicy lawetą, musisz pamiętać o przepisach i innych ważnych kwestiach. Mowa tutaj o:

  • sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym samochodu rubryki O.1 i O.2, czyli: „maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem / bez hamulca”
  • maksymalnej prędkości – w przypadku dróg jednojezdniowych jest to 70 km/h, a dróg dwujezdniowych, ekspresowych i autostrad 80 km/h;
  • dopuszczalnej wadze – jeżeli posiadasz prawo jazdy kat. B, pamiętaj, by nie przekroczyć dopuszczalnej wagi (samochodu, lawety oraz załadunku) 3,5 t;
  • wszystkich dokumentach, które są niezbędne podczas podróży z jakąkolwiek przyczepą;
  • odpowiednim mocowaniu samochodu na lawecie, by w trakcie transportu nie doszło do niepożądanych sytuacji.

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...