Prawo jazdy kategorii B a ciągnięcie przyczepy – rozwiewamy wątpliwości!
Każdy samochód osobowy ma pewne ograniczenia, jeśli chodzi o pojemność bagażnika i możliwość „rozciągania się”. Czasami zmuszeni jesteśmy przewieźć większy gabaryt, który po prostu do naszego auta się nie mieści. Co wtedy? Czy jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii B, ciągnięcie przyczepy jest dozwolone? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w tym artykule!
Prawo jazdy kat. B – ciągnięcie przyczepy jest dozwolone czy zabronione?
Udało Ci się zdać egzamin na „prawko” i planujesz jazdę z przyczepą? A może od lat posiadasz status czynnego kierowcy, ale pierwszy raz sytuacja życiowa zmusza Cię do przewiezienia autem osobowym czegoś większego? W takim razie w kręgu Twoich zainteresowań znajdzie się możliwości wykorzystania haka holowniczego w swoim wysłużonym aucie. Masz prawo jazdy kat. B? Ciągnięcie przyczepy (przynajmniej w kwestii przepisów) nie stanowi problemu! Jeśli Twój samochód posiada hak, a Ty przyczepkę – możesz działać! Pamiętaj jednak, by spełnić pewne wymogi.
Prawo jazdy kat. B, a holowanie przyczepy – można, ale są pewne „ale”…
Posiadane przez Ciebie prawo jazdy kategorii B daje możliwość kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz holowania przyczepy, której wspomniana DMC nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego.
W praktyce oznacza to tyle, że jeśli Twój samochód waży przykładowo 1400 kg, możesz holować przyczepę ważącą nawet 900 kilogramów, ponieważ zestaw pojazdów łącznie nie przekroczy wagi 3,5 tony. Przyczepa musi jednak być dodatkowo wyposażona w hamulec najazdowy. Prawo jazdy kat. B umożliwia także holowanie przyczepy lekkiej (bez hamulca najazdowego) – jej masa całkowita nie może przekroczyć 750 kilogramów, a DMC zespołu pojazdów 4,25 tony. Co zrobić, jeśli to nie wystarczy?
Prawo jazdy kat. B z kodem 96 – do czego uprawnia?
Kierowcy, których oczekiwania znacząco przekraczają granicę 3,5 tony, muszą wyrobić sobie prawo jazdy kategorii B+E. Wiąże się to z egzaminem praktycznym oraz państwowym, które sporo kosztują. Innym rozwiązaniem może okazać się prawo jazdy kat. B z kodem 96, który stanowi pewnego rodzaju dodatek do kategorii B. Wtedy podchodzimy jedynie do egzaminu praktycznego, który kosztuje 170 złotych (dane z 2020 roku), co będzie zdecydowanie mniej obciążającą inwestycją. Prawo jazdy kategorii B z kodem 96 uprawnia do ciągnięcia przyczepy cięższej niż 750 kg DMC, ale waga całego zestawu pojazdów nadal nie może przekroczyć 4250 kilogramów.
Posiadając prawo jazdy z takim „bonusem”, możemy holować cięższe przyczepy lub prowadzić zestaw cięższych samochodów, w tym między innymi:
- przyczepy transportowe,
- przyczepy kempingowe,
- lawety do przewozu samochodów,
- przyczepy do transportu koni, łodzi czy maszyn budowlanych.
Jeśli korzystamy z możliwości, jakie daje nam prawo jazdy B z kodem 96, musimy liczyć się z opłatami za przejazd płatnymi drogami w wysokości stawek dla samochodów ciężarowych.