Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.

Planujesz remont? Sprawdź jaka przyczepa transportowa będzie najlepsza

# # #

Planujesz remont? Sprawdź jaka przyczepa transportowa będzie najlepsza

Postanowiłeś wreszcie odświeżyć wygląd swojego domu, garażu lub innego obiektu? W takim razie na pewno zdajesz sobie doskonale sprawę, że będą potrzebne Ci do tego różnego rodzaju materiały. Niektóre z nich mogą okazać się jednak zbyt problematyczne, jeśli chodzi o ich przewóz własnym autem ze sklepu budowlanego. Dobrym rozwiązaniem powinno być więc zainwestowanie w zakup lub wynajem pojazdu, jakim jest przyczepa transportowa. Sprawdź, jaką wybrać! Dzięki naszym wskazówkom na pewno zdołasz łatwiej dokonać właściwej decyzji związanej z wyborem odpowiedniej przyczepy.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem przyczepy?

Przyczepy transportowe są różne, a ich niejednolitość zauważalna jest pod wieloma względami. Mamy tu na myśli przede wszystkim charakterystyczną dla nich ładowność, dopuszczalną masę całkowitą czy rodzaj wyposażenia. Skąd zatem masz wiedzieć, na którą z nich postawić, by następnie nie żałować swojego wyboru? Na samym początku radzimy zastanowić się, czego potrzebujesz do przeprowadzenia remontu. Gdy natomiast już to zrobisz, pomyśl, ile miejsca mogą zajmować i jak wiele ważyć łącznie wszystkie niezbędne Ci drabiny, pojemniki z farbą, płytki, panele czy cokolwiek innego.
Pamiętaj, że zawsze lepiej w tego typu sytuacjach zagwarantować sobie pewien margines błędu, nie zaś próbować wyliczać wszystko „na styk”. Zapewniając sobie pewien zapas wielkości, na pewno wyjdziesz na tym lepiej, niż w sytuacji, gdy okaże się, że kupiłeś przyczepę transportową o zbyt małej ładowności lub dopuszczalnej masie całkowitej. Tym samym transportowanie na niej materiałów potrzebnych do wykonania remontu będzie niemożliwe bądź ryzykowne zarówno dla osoby zasiadającej za kierownicą auta, do którego zostanie wcześniej przymocowana, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Podczas wyboru warto również zwrócić uwagę na liczbę osi – wyróżniamy modele 1 i 2 osiowe. Liczba osi wpływa m.in. na przyczepność. 

Przyczepa samochodowa burtowa przewożąca drewno z otwarta tylna burtą


Wystarczająca w większości przypadków lekka przyczepka transportowa

W większości przypadków okazuje się, że osobom zainteresowanym zakupem pojazdu służącego do przewożenia na nim różnego rodzaju towarów całkowicie wystarcza zainwestowanie w lekką przyczepkę transportową. Jest to rodzaj konstrukcji o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) wynoszącej maksymalnie do 750 kg. Na rynku znajdziesz jednak różne jej modele. Gdy więc okaże się, że masz zamiar umieścić na niej jednocześnie niezbyt ciężkie, ale za to duże gabarytowo przedmioty, radzimy Ci zainteresować się przyczepkami o możliwie jak największej skrzyni ładunkowej. Kiedy zaś uznasz, że potrzebujesz niewielkich, lecz zarazem ważących dużo materiałów, wówczas zwróć uwagę przede wszystkim na to, jak bardzo wytrzymała jest konstrukcja, która wzbudza Twoje zainteresowanie. Bardzo ważne jest przy tym zwrócenie uwagi przede wszystkim na przekrój oraz grubość ścianek profili, którymi charakteryzują się ramy przyczepki.

O czym jeszcze pamiętać, kupując przyczepę transportową?

Poszukując odpowiedniej przyczepki transportowej poszukaj modelu z kołami nie po bokach przestrzeni ładunkowej, lecz pod podłogą. Dlaczego? Ponieważ mają większą powierzchnię załadunku. Ponadto pozwalają na sprawniejsze przeprowadzenie załadunku ze względu na możliwość otworzenia każdej z burt. Nie zapominaj również o tym, że transportowanie materiałów potrzebnych do przeprowadzenia remontu może odbywać się w różnych warunkach pogodowych. Dlatego, na pewno warto zabezpieczyć je przed deszczem czy promieniami słonecznymi np. za pomocą plandeki. W niektórych sytuacjach przydaje się również rozwiązanie z relingiem, np. do przewiezienia dłuższych desek. Aby nie wystawały one za przyczepę, można je unieść nieco do góry.

Lekka przyczepa burtowa jednoosiowa z relingiem przednim
Lekka przyczepa burtowa jednoosiowa z nadstawką ażurową
Lekka przyczepa burtowa jednoosiowa z plandeką

Zanim dokonasz zakupu potrzebnego Ci pojazdu przewozowego, musisz też pomyśleć nad tym, gdzie zamierzasz go zaparkować. Jeśli bowiem okaże się, że ustawisz swoją przyczepkę transportową na miejscu parkingowym o powierzchni mniejszej niż jej przestrzeń załadunkowa, będzie to niezgodne z prawem. Podobnie zresztą jak przymocowanie lekkiej przyczepy do niewłaściwego samochodu. Przypomnijmy, że ich łączna dopuszczalna masa całkowita nie może przekroczyć 3500 kg. W innym razie również mogą spotkać Cię nieprzyjemne konsekwencje.

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...