Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.

Jak zabezpieczyć auto na lawecie?

# #

Jak zabezpieczyć auto na lawecie?

Chcesz dowiedzieć się, jak w prawidłowy sposób należy umieścić auto na lawecie? W takim razie dobrze trafiłeś. Mając odpowiednią wiedzę w tym zakresie, postanowiliśmy podzielić się nią z Tobą. Dzięki naszym wskazówkom nie popełnisz w przyszłości błędów, które w ostatecznym rozrachunku mogą być bardzo kosztowne. Sprawdź zatem, o czym zawsze powinieneś pamiętać przed rozpoczęciem transportu auta na wspomnianej lawecie.

Zacznij od powolnego najechania samochodem na lawetę

Zacznijmy od tego, że każde auto na lawecie znacznie łatwiej jest umieścić, gdy czynność ta przeprowadzana jest przez więcej niż jedną osobę. Jeśli więc masz możliwość skorzystania z czyjejś pomocy, zdecydowanie polecamy o nią poprosić. Nie tylko bowiem będziesz dzięki temu w stanie cały proces przeprowadzić bezpiecznie, ale też w krótszym czasie. Jego przebieg należy zacząć oczywiście od wjechania samochodem na lawetę. Wykonuj to powoli i uważnie. Dlatego warto skorzystać z pomocnika, który pomoże w prawidłowym wycentrowaniu wozu w trakcie dokonywania podjazdu.
Auto na lawecie powinno znaleźć się więc w taki sposób, by możliwie jak największemu obciążeniu uległa jej przednia część. Aby do tego doszło, należy zatem najeżdżać osią, nad którą ulokowany został silnik samochodu (w zdecydowanej większości będzie nią oczywiście przednia). Należy również wspomnieć, że podczas wprowadzania auta warto używać wciągarki. Jest to zalecane nawet w sytuacji, gdy samochód jest sprawny. Wjeżdżanie auta na lawetę zawsze wiąże się bowiem z pewnym ryzykiem, a mianowicie wypięciem najazdu i uszkodzeniem auta. Istotną czynnością jest też właściwe zamocowanie auta, które przewozimy.

Użyj odpowiedniej liczby pasów mocujących i zamknij dokładnie ich klamry

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Na pasy transportowe. Ilu należy ich użyć? Co najmniej trzy, zakładając po jednym na koło, lecz optymalnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie czterech pasów. Bardzo ważne jest upewnienie się, że ich klamry uległy odpowiedniemu zamknięciu. Jeśli do tego nie dojdzie, wzrasta ryzyko, że samochód na lawecie ulegnie nagłemu przesunięciu, spadając z niej w czasie jazdy. To z kolei mogłoby doprowadzić do groźnej sytuacji na drodze nie tylko dla Ciebie, ale i innych uczestników ruchu.

jak prawidłowo przypiąć pasy transportowe do lawety
Zdjęcie od PREMIUMtrailer.de

Oprócz pasów niektórzy kierowcy stosują też kliny/blokady do kół, które montowane są na platformie. Zadaniem takich blokad jest skuteczne zablokowanie przesuwania się samochodu w trakcie jazdy lawety. 

klin bloker blokada do lawety lorch

O czym jeszcze warto pamiętać, chcąc przewieźć auto na lawecie?

Jak wynika z powyższego opisu, umieszczenie pojazdu na lawecie nie jest szczególnie skomplikowane. Trzeba pamiętać jednak o tym, że według znawców tematu masa rzeczywista przyczepy nie powinna nigdy przewyższać masy pojazdu używanego do jej przetransportowania. Zawsze warto wcześniej sprawdzić, czy hamulec najazdowy jest w pełni sprawny i zadbać o odpowiednie oświetlenie przyczepy – szczególnie jeśli zamierzasz skorzystać z niej w czasie trwania pochmurnego dnia lub w późnych godzinach. Zwróć uwagę, czy pasy mocujące nie są mocno zużyte. Jeśli zdążyły pojawić się na nich widoczne ślady w postaci przetarcia, polecamy sięgnąć po nowe. Co więcej, powinniśmy pamiętać również o tym, aby w dobrej kondycji utrzymywać stan ogumienia naszej lawety, oświetlenie oraz hamulca najazdowego. Na te elementy może zwrócić również uwagę policja podczas kontroli. Istotny jest więc stan pasów mocujących, które nie mogą być przetarte, powinny posiadać homologację i w odpowiedni sposób się naciągać.

Jeżeli zaś chodzi o prędkość, z którą można przemieszczać się z załadowaną lawetą po drogach jedno- i dwujezdniowych, nie powinna ona przekraczać kolejno 70 i 80 km/h. Kto natomiast może zasiadać za kierownicą auta z przymocowaną do niego lawetą? Jeżeli masa całego zestawu, składającego się z samochodu, przyczepy i jej ładunku, wynosi nie więcej niż 3,5 tony, wówczas kierowcą może być każdy posiadacz prawa jazdy kat. B. W innym razie musi być to ktoś, kto dysponuje „prawkiem” B+E. 

Zobacz inne podobne wpisy