Jak prawidłowo zadbać o przyczepę zimą?

# # #

Jak prawidłowo zadbać o przyczepę zimą?

Zima bywa ciężką porą roku dla pojazdów. Przymrozki, śnieg, trudne warunki jazdy. Z drugiej strony sól sypana na drogi może przyśpieszać proces korozji. Także przyczepki samochodowe są narażone na te wymagające warunki. W jaki sposób można je przygotować na zimowy czas?

Największe zagrożenia dla przyczep w zimie

Jeśli przyczepa samochodowa ma służyć przez długi czas, należy o nią odpowiednio zadbać. Ochrona przed szkodliwymi warunkami pogodowymi oraz zapobieganie powstawaniu rdzy to podstawa. Równie istotne jest zapewnienie przyczepce pełnej funkcjonalności. Jej stan techniczny powinien pozwalać na wyruszenie w drogę w każdej chwili.

Dach ochroni przed opadami

Trzymanie przyczepki lekkiej oraz ciężkiej pod dachem daje dużo korzyści. Przede wszystkim w ten sposób można zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem śniegu. Zapobiegnie to zbieraniu się wody oraz powstawaniu rdzy. Poza tym ułatwi szybkie podczepienie przyczepki samochodowej i wyruszenie w drogę bez jej odśnieżania.

Gdy nie ma możliwości zbudowania choćby zwykłej wiaty, można wyposażyć się w specjalny pokrowiec na przyczepy. Pozwala on odgrodzić przyczepkę od mokrego śniegu. Po jego zdjęciu przyczepka jest gotowa do jazdy.

Częste mycie przyczepy

W okresie zimowym warto częściej myć dokładnie całą przyczepę. Szczególny nacisk powinien być położony na jej spodnią część. To właśnie tam często dostaje się sól, która jest sypana na drogi przez odśnieżarki. Sól ma bardzo szkodliwy wpływ na karoserię pojazdów i wszystkie metalowe elementy podwozia.

Kontrola ciśnienia w oponach jest bardzo ważna

Na początku zimy warto sprawdzić ciśnienie w oponach. Powinno być ono na optymalnym poziomie, zalecanym przez producenta opon. Umożliwi to zawsze błyskawiczny wyjazd w trasę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zapobiega także niszczeniu się ogumienia.

Wszystkie naprawy przed zimą

Jeśli poszycie przyczepki jest uszkodzone, warto zastanowić się nad jego naprawą jeszcze przed zimą. Śnieg i trudne warunki atmosferyczne mogą powiększyć uszkodzenie i zapoczątkować powstawanie tam rdzy. Szybka naprawa przed zimą zapobiegnie tego typu problemom.

Bezpieczeństwo podróży z przyczepką to podstawa

Wspomniane wyżej czynności wiążą się nierozerwalnie z bezpieczeństwem podróżowania z przyczepką. Luźne kawałki śniegu lub lodu mogą stanowić ogromne zagrożenie dla innych podróżnych. Odpadający od przyczepki kawałek lodu jest w stanie zniszczyć całą przednią szybę, przyczyniając się do powstania wypadku.

Dbanie o stan techniczny przyczepki ciężkiej i lekkiej pozwala na natychmiastowe wyruszenie z nią w drogę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wydatnie także wydłuża żywotność konstrukcji i zapewnia jej większą bezawaryjność.

Choć powinno się dbać o przyczepę przez cały rok, w okresie zimowych odpowiednia konserwacja i pielęgnacja jest szczególnie istotna. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie warunki atmosferyczne i drogowe są najbardziej wymagające.

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...