Jak dobrze oświetlić przyczepę nocą?

# # #

Jak dobrze oświetlić przyczepę nocą?

Korzystanie z przyczepy może okazać się niezbędne do przewiezienia cięższych sprzętów lub maszyn. W takiej sytuacji warto zadbać o wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem – zwłaszcza, jeżeli poruszać się będziesz po zmroku. Zwróć szczególną uwagę na oświetlenie przyczepy, dzięki któremu zyskasz komfort w czasie jazdy nocą. Nie będziesz wtedy stanowić jakiegokolwiek zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Odpowiednie oświetlenie, czyli podstawa nocnej jazdy

Samochód z zamontowaną przyczepą zajmuje na drodze więcej miejsca, dlatego też jego odpowiednie oznakowanie ma ogromne znaczenie. Dzięki niemu inni kierowcy już z daleka będą wiedzieli, że mają do czynienia z pojazdem większym gabarytowo, co pozwoli im na zachowanie ostrożności i wykonywanie odpowiednich manewrów.

Kluczem do bezpieczeństwa Twojego oraz innych uczestników ruchu jest oczywiście odpowiednie oświetlenie. Jeżeli zakupiłeś nową przyczepę, wszystkie lampy będą na swoim miejscu. Jednak korzystanie np. z używanego pojazdu powinno skłonić Cię do zapoznania się z obowiązującymi przepisami.

Te znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Mówią one o obowiązku zamontowania w przyczepie odpowiednich świateł, do których zaliczamy:

  • światła awaryjne;
  • światła stopu;
  • kierunkowskazy;
  • światła pozycyjne tylne;
  • światła przeciwmgielne tylne;
  • odblaski przednie i boczne;
  • odblaski tylne (w kształcie trójkąta).

Pamiętaj, że tablice rejestracyjne także muszą być oświetlone.

Odpowiednie oznakowanie przyczepy (zarówno z tyłu, jak i po bokach) jest niezwykle istotne zwłaszcza nocą, kiedy to widoczność jest znacznie ograniczona. Pamiętaj o tym, zanim wyruszysz w podróż po zmroku!

Dopasuj oświetlenie do swojej przyczepy!

Warto wiedzieć, że dobór świateł i odblasków uzależniony jest od wielkości przyczepy. Powyższe wytyczne dotyczą bowiem obowiązkowego oznaczenia przyczep. Te o większych gabarytach powinny być wyposażone w dodatkowe oświetlenie. Przykładowo przyczepy dłuższe niż 6 m muszą posiadać światła pozycyjne boczne, przyczepy o DMC powyżej 750 kg światła cofania, a przyczepy o DMC powyżej 10 t i dłuższe niż 10 m – żółte odblaskowe tablice z czerwonym oraz fluorescencyjnym obwodem.

Zanim wyjedziesz na drogę, zapoznaj się więc z wymaganiami dotyczącymi Twojej przyczepy.

Nie masz świateł? Zostań w domu!

Jeżeli Twoja przyczepa nie jest odpowiednio oznakowana, nie powinieneś poruszać się nią po drogach – nie tylko nocą, ale i w dzień. Warto więc dokładnie sprawdzić, czy posiadasz właściwe i w pełni sprawne technicznie oświetlenie i dopiero wtedy wyruszyć w trasę.

Jeżeli w oznakowaniu są jakiekolwiek braki – bez obaw. W Internecie bez problemu zakupisz zarówno pojedyncze lampy i odblaski, jak też całe zestawy dedykowane konkretnym przyczepom. Dzięki temu zyskasz bezpieczeństwo na drodze i unikniesz mandatu.

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...