Jak wygląda rejestracja przyczepy do skutera wodnego?
Przyczepa do transportu skutera wodnego, podobnie jak wszystkie pojazdy mechaniczne musi przejść procedurę niezbędną do dopuszczenia pojazdu do ruchu po drogach publicznych. W tym celu należy jej wyrobić dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe. Jeśli zdecydujesz się na zakup nowej przyczepy samochodowej możesz ją zarejestrować zanim jeszcze wyjedzie z salonu.
Z naszego artykułu dowiesz co przygotować, jakie opłaty uiścić oraz gdzie się udać, aby dokonać to jak najszybciej i bez problemu.
Pierwsza rejestracja przyczepki – od czego zacząć?
Dla właścicieli skuterów wodnych, jachtów czy łodzi rybackich często przemieszczających się na różne akweny i regularnie korzystających ze swojego sprzętu wodnego zakup przyczepki to jedno z najlepszych i najkorzystniejszych cenowo rozwiązań. I chociaż wybór odpowiedniego modelu dla wielu osób jest przyjemnością, musimy także pamiętać o bardziej przyziemnych rzeczach. Po dokonaniu wymarzonego zakupu musimy go zarejestrować. Aby dokonać tego szybko i bez zbędnych komplikacji:
- pamiętaj o ubezpieczeniu przyczepy,
- wnieś wszelkie wymagane opłaty,
- zgromadź wszystkie dokumenty opisane poniżej,
- na końcu udaj się do właściwego urzędu i złóż komplet dokumentów.
Rejestracja przyczepy – cena, czyli ile to kosztuje?
Rejestracja nowej przyczepki samochodowej niezależnie od jej DMC to koszt 121,5 zł. Opłat można dokonać przelewem lub przekazem na rachunek bankowy Urzędu bądź bezpośrednio w kasie Urzędu. Należy jednak pamiętać, żeby wykonać to zanim rozpoczniemy rejestrację. Ważne, aby po dokonaniu opłaty przelewem bankowym, wydrukować jej potwierdzenie i dołączyć do pozostałych dokumentów.
Rejestracja nowej przyczepki. Jakie dokumenty są potrzebne?
Żeby zaoszczędzić sobie czasu w urzędzie, przygotuj poniższą listę dokumentów:
- wypełniony wniosek (pobierzesz go z wydziału komunikacji urzędu miasta lub gminy lub ze strony www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd);
- dokument, który potwierdzi, że jesteś właścicielem pojazdu – w przypadku nowych przyczep to faktura VAT (koniecznie upewnij się, że zawiera twoje dane oraz informacje dotyczące jej producenta, roczniku, modelu, koloru oraz numeru VIN);
- potwierdzenia wszystkich opłat;
- świadectwo zgodności WE (czyli tzw. homologacja);
- karta pojazdu;
- oświadczenie producenta, zawierające komplet danych i informacji o przyczepie, potrzebnych przy jej rejestracji.
Rejestracja przyczepy podłodziowej. Ubezpieczenie
Nie zapominaj też, że najpóźniej w dniu rejestracji przyczepy do transportu skutera wodnego musisz wykupić dla niej OC. Warto jednak pomyśleć o tym wcześniej. W przypadku przyczepek do przewozu skuterów o DMC ponad 750 kilogramów (np. model TWIN), większość ubezpieczycieli wysokość składki uzależni od wykupienia usługi assistance. Niezależnie jednak od gabarytów przewożonego ładunku, dobrze jest się zdecydować się na AC, szczególnie jeśli transportujemy sprzęt wodny o wysokiej wartości.
Obecnie wszystkie czynności związane z rejestracją swojego pojazdu muszą być wykonywane bezpośrednio przez jego właściciela, właścicieli lub przez pośredników posiadających stosowne upoważnienie. Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy zdecydują się na zakup nowej przyczepy samochodowej. Od 4 czerwca 2021 roku wchodzą w życie nowe przepisy drogowe, zgodnie z którymi w salonie sprzedaży będzie można załatwić wszystkie niezbędne formalności związane z rejestracją pojazdu. Nowy właściciel nie będzie musiał biegać po urzędach. Dzięki temu zaoszczędzi sporo czasu…