Szukaj
Close this search box.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2020 roku a przyczepy samochodowe

# #

Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2020 roku a przyczepy samochodowe

2020 rok to rok wielu zmian w przepisach ruchu drogowego, które początkowo miały obowiązywać już od 1 lipca. Termin ten nieco się przesunął, jednak możemy mieć pewność, że nowe przepisy zaczną obowiązywać niebawem – jeszcze przed końcem bieżącego roku. Są wśród nich również takie zmiany, które w pewnym stopniu dotkną właścicieli przyczep samochodowych – sprawdźmy, na które z nowych przepisów warto zwrócić szczególną uwagę!


Zapomniałeś dokumentu? Nie martw się!

Pierwsze znaczące zmiany dla kierowców – zarówno tych poruszających się po polskich drogach z przyczepą, jak i bez niej – dotyczą kwestii posiadania dokumentów podczas kontroli drogowej. Już dwa lata temu podjęta została decyzja o tym, że osoby posiadające polskie prawo jazdy i podróżujące po terytorium naszego kraju, nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Teraz przepisy te zaktualizowano, co da kolejne korzyści kierowcom – od 5 grudnia 2020 roku nie będziesz musiał posiadać przy sobie prawa jazdy. Wszelkie dane i uprawnienia będą w czasie kontroli sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców.

Warto wiedzieć, że przepisy w zmianach pozwolą Ci zostawić prawo jazdy w domu i umożliwią korzystanie z nich przez aplikację w telefonie o nazwie mObywatel.


Ułatwienia w procedurze rejestracji pojazdów

Dla kierowców samochodów osobowych i właścicieli przyczep, bardzo interesujące powinny być również zmiany związane z rejestracją pojazdów. Pierwszą z nich jest możliwość pozostawienia aktualnych tablic rejestracyjnych – jak wiadomo, za ich wymianę należy zapłacić, a nowe przepisy pozwolą Ci uniknąć takiego kosztu. Zniknie również opłata za nalepkę kontrolną, a także kartę pojazdu, która aktualnie jest obowiązkowa.

Kolejnym udogodnieniem będzie możliwość załatwienia wszelkich formalności związanych z rejestracją pojazdu, w tym przyczepy, przez salon sprzedaży. Dzięki temu nabywca nie tylko zaoszczędzi czas na załatwianie formalności, ale także odbierze z salonu zarejestrowany pojazd. Ta zmiana wejdzie w życie od 4 czerwca 2021 roku.

LORRIES blog zmiany w przepisach drogowych

Bardzo dużym udogodnieniem będzie również możliwość rejestracji pojazdu (również czasowej) w miejscu czasowego zamieszkania. Kierowca nowo zakupionej przyczepy czy samochodu, będzie mógł także skorzystać z czasowej rejestracji w starostwie właściwym dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu. To znaczne ułatwienie dla wielu osób.

Dodatkową zmianą w przepisach ruchu drogowego 2020 jest możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego. Przyczep to jednak nie obowiązuje, ponieważ te o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton można już od dłuższego czasu wycofać z ruchu – pozostanie to oczywiście niezmienne.

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...