Jak prawidłowo przypiąć przyczepkę do samochodu?

# # #

Kupiłeś hak holowniczy? Sprawdź, jak prawidłowo przypiąć do niego przyczepę!

Warunkiem bezpiecznego poruszania się po drodze z przyczepką jest jej poprawne zamontowanie. Oczywiście służy do tego zakupiony przez Ciebie hak holowniczy. Zarówno podłączenie, jak i odłączenie nie jest zadaniem trudnym, jednak warto robić to w oparciu o sprawdzoną wiedzę, jaką zdobywa się, np. w szkole jazdy. Oto najważniejsze wskazówki, dzięki którym zyskasz komfort na drodze i unikniesz niepożądanych sytuacji.

Podłączamy hak holowniczy – w kilku prostych krokach

Zanim w ogóle rozpoczniesz cały proces, musisz prawidłowo zamontować hak holowniczy, a następnie ustawić samochód w takim miejscu, aby móc swobodnie przyciągnąć przyczepę, bez ryzyka uszkodzenia innych pojazdów (najlepiej na dużym parkingu). Jak sprawnie przeprowadzić cały proces? Oto instrukcja krok po kroku!

 

Krok 1 – przygotuj przyczepę

Podstawą jest oczywiście odbezpieczenie przyczepy poprzez zdjęcie obudowy, która zabezpiecza zaczep. Wszystkie elementy są tutaj bardzo istotne, dlatego przyjrzyj się temu, jak zostały zamontowane i schowaj wszystkie części, ponieważ będą Ci one potrzebne w przyszłości. Następnie otwórz zaczep przyczepy poprzez przesunięcie dźwigni do góry.

Krok 2 – ustaw otwarty zaczep przyczepy nad kulą haka holowniczego

Aby bezpiecznie doprowadzić przyczepę do haka holowniczego, zwróć uwagę na to, czy nawierzchnia jest równa. Ustaw zaczep przyczepy nad kulą haka samochodowego i wkręć śrubę koła podporowego. Wtedy zamknie się on na kuli (usłyszysz charakterystyczny „klik”). O prawidłowym zamocowaniu świadczy również „+” widniejący na zaczepie. Nie zapomnij o ręcznym zaciśnięciu dźwigni!

Krok 3 – podnieś koło podporowe i podłącz oświetlenie

Przed rozpoczęciem jazdy niezbędne jest podniesienie koła podporowego do góry i upewnienie się, że nie opadnie – w tym celu bardzo dokładnie je przykręć. Następnie podłącz oświetlenie poprzez włożenie wtyczki do gniazda samochodowego. Zadbaj o to, aby jakiekolwiek przewody nie dotykały podłoża.

To wszystko – po zwolnieniu hamulca i sprawdzeniu działania świateł można ruszać w drogę! Pamiętaj również o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć ładunek. Jest to równie istotne, co samo zamocowanie przyczepy i ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze (Twoje oraz innych uczestników ruchu).

Wolisz oglądać niż czytać, jak prawidłowo podpiąć przyczepkę? Zobacz nasz film!

Teraz samochód z prawidłowo przypiętą przyczepką jest już gotowy do jazdy. Szerokiej drogi!

Zobacz inne podobne wpisy

Planujesz remont? Sprawdź jaka przyczepa transportowa będzie najlepsza

Postanowiłeś wreszcie odświeżyć wygląd swojego domu, garażu lub innego obiektu? W takim razie na pewno...

Przyczepa budowlana – dlaczego powinna ją mieć każda firma budowlana?

Właściciele firm budowlanych, chcący efektywnie realizować nawet najbardziej wymagające zlecenia, powinni...