Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.

Jak prawidłowo przypiąć przyczepkę do samochodu?

# # #

Jak prawidłowo przypiąć przyczepkę do samochodu?

Kupiłeś hak holowniczy? Sprawdź, jak prawidłowo przypiąć do niego przyczepę!

Warunkiem bezpiecznego poruszania się po drodze z przyczepką jest jej poprawne zamontowanie. Oczywiście służy do tego zakupiony przez Ciebie hak holowniczy. Zarówno podłączenie, jak i odłączenie nie jest zadaniem trudnym, jednak warto robić to w oparciu o sprawdzoną wiedzę, jaką zdobywa się, np. w szkole jazdy. Oto najważniejsze wskazówki, dzięki którym zyskasz komfort na drodze i unikniesz niepożądanych sytuacji.

Podłączamy hak holowniczy – w kilku prostych krokach

Zanim w ogóle rozpoczniesz cały proces, musisz prawidłowo zamontować hak holowniczy, a następnie ustawić samochód w takim miejscu, aby móc swobodnie przyciągnąć przyczepę, bez ryzyka uszkodzenia innych pojazdów (najlepiej na dużym parkingu). Jak sprawnie przeprowadzić cały proces? Oto instrukcja krok po kroku!

 

Krok 1 – przygotuj przyczepę

Podstawą jest oczywiście odbezpieczenie przyczepy poprzez zdjęcie obudowy, która zabezpiecza zaczep. Wszystkie elementy są tutaj bardzo istotne, dlatego przyjrzyj się temu, jak zostały zamontowane i schowaj wszystkie części, ponieważ będą Ci one potrzebne w przyszłości. Następnie otwórz zaczep przyczepy poprzez przesunięcie dźwigni do góry.

Krok 2 – ustaw otwarty zaczep przyczepy nad kulą haka holowniczego

Aby bezpiecznie doprowadzić przyczepę do haka holowniczego, zwróć uwagę na to, czy nawierzchnia jest równa. Ustaw zaczep przyczepy nad kulą haka samochodowego i wkręć śrubę koła podporowego. Wtedy zamknie się on na kuli (usłyszysz charakterystyczny „klik”). O prawidłowym zamocowaniu świadczy również „+” widniejący na zaczepie. Nie zapomnij o ręcznym zaciśnięciu dźwigni!

hak holowniczy prawidłowe zamknięcie na kuli haka

Krok 3 – podnieś koło podporowe i podłącz oświetlenie

Przed rozpoczęciem jazdy niezbędne jest podniesienie koła podporowego do góry i upewnienie się, że nie opadnie – w tym celu bardzo dokładnie je przykręć. Następnie podłącz oświetlenie poprzez włożenie wtyczki do gniazda samochodowego. Zadbaj o to, aby jakiekolwiek przewody nie dotykały podłoża.

To wszystko – po zwolnieniu hamulca i sprawdzeniu działania świateł można ruszać w drogę! Pamiętaj również o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć ładunek. Jest to równie istotne, co samo zamocowanie przyczepy i ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze (Twoje oraz innych uczestników ruchu).

Wolisz oglądać niż czytać, jak prawidłowo podpiąć przyczepkę? Zobacz nasz film!

Teraz samochód z prawidłowo przypiętą przyczepką jest już gotowy do jazdy. Szerokiej drogi!

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...