Szukaj
Close this search box.

Transport motocykla – wszystko, co powinieneś wiedzieć

# # # #

Transport motocykla – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Motocykl to pojazd zapewniający podróżującym mnóstwo wrażeń. Czasami może się jednak pojawić konieczność jego przewozu. Będzie to stanowiło nie lada wyzwanie lub prostą czynność, w zależności od tego, jak się przygotujemy. W jaki sposób bezawaryjnie i bezpiecznie transportować motocykl? Poznaj skuteczne sposoby polecane przez specjalistów.

Transport motocykla na przyczepce

W jaki sposób najlepiej przewozić motocykl? Oczywiście na przyczepce. Kluczem do sukcesu jest dobrany sprzęt do naszych potrzeb. Przyczepka musi pasować nie tylko do motocykla, ale również do auta, którym go będziemy przewozić. Zadaniem samochodu jest poradzenie sobie z ciężarem sprzętu obciążonego ładunkiem. Pamiętaj, że im większy ciężar, tym większe spalanie paliwa. Obecnie na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych przyczep, które są lżejsze, a nie tracą przy tym na wytrzymałości.


Podstawowe zasady przewozu jednośladów

Przede wszystkim jednoślady przewozimy w pozycji pionowej. Jest to najbardziej stabilny sposób transportu. Istotne jest usztywnienie nadwozia motocykla. Pozostawiony luz na zawieszeniu znacznie utrudni nam jazdę z ładunkiem. Motocykl podczas transportu nie może stać na stopce. Nie blokuj też hamulca, aby nie uszkodzić hydrauliki jednośladu.

Zwróć uwagę na właściwe oświetlenie oraz odpowiednie umiejscowione mocowania. W Polsce obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h na zwykłej drodze i do 80 km/h na drodze ekspresowej lub autostradzie. 

Załadunek i mocowanie motocykla

Podczas transportu motocykla na przyczepie najważniejsze jest bezpieczeństwo. Najistotniejsze dla jego zachowania są pasy mocujące. Powinny mieć min. 25 mm szerokości oraz mechanizm do napinania. Wytrzymałość takich taśm to 500 – 1000 kg.

Podczas transportu jednoślad ustawiamy przodem do kierunku jazdy i zabezpieczamy przednie koło na wypadek gwałtownego hamowania oraz kierownicę za pomocą dwóch pasów. Aby zapobiec przechylaniu się motocykla po bokach, umieszczamy również dwie taśmy. Ostatnim etapem jest unieruchomienie tyłu jednośladu.

Pamiętaj, że mocowanie musi być oparte o twarde, stabilne części motocykla. Nigdy nie mocuj pasów na delikatnych częściach np. szprychach czy lusterku, ponieważ grozi to uszkodzeniem. Unikaj też ostrych krawędzi, aby nie dopuścić do przerwania taśm podczas jazdy.

Chcesz zobaczyć, w jaki sposób najlepiej umieścić motocykl na przyczepie i jak prawidłowo zamocować pasy? Zapraszamy Cię do obejrzenia naszego krótkiego poradnika, w którym pokazujemy Ci najważniejsze kwestie związane z przewozem motocykla na przyczepie.


Podsumowanie

Jazda z przyczepą wymaga większych umiejętności od kierowcy. Dobrze przygotuj się do odpowiedniego wyboru przyczepy, stabilnego mocowania i bezpiecznej jazdy z obciążeniem.

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...