Szukaj
Close this search box.

Transport motocykla na przyczepie – przepisy, normy i kwestie prawne

# # # # #

Transport motocykla na przyczepie – przepisy, normy i kwestie prawne

Marzysz o tym, zabrać swój motocykl w daleką podróż? Chcesz, aby towarzyszył Ci w rodzinnej wycieczce? Potrzebujesz zatem dodatkowego pojazdu w celu jego przetransportowania. Masz na to kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wynajem profesjonalnego transportu lub busa, do którego zapakujesz swój cenny ładunek. Natomiast najprostszym rozwiązaniem dostępnym właściwie dla każdego, kto chce samodzielnie przewieźć motocykl, jest przyczepa do Twojego samochodu osobowego. Jakie normy musisz spełnić i na co zwrócić uwagę, aby bezpiecznie i zgodnie z prawem transportować jednoślad na przyczepie? Dowiedzmy się tego!

Przyczepa do transportu motocykla – przepisy

Pierwszą podstawową kwestią jest posiadanie samochodu, którym możemy ciągnąć przyczepę, zamontowany w aucie hak i prawo jazdy kategorii B. Kodeks Drogowy zawiera przepisy, które określają, że prawo jazdy kat. B uprawnia kierowcę do ciągnięcia przyczepy lekkiej. Jest to przyczepa, której dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 750 kg. Nie wymagany jest wówczas hamulec najazdowy. To jednak nie wszystko. Kierowca posiadający prawo jazdy kat. B może podróżować z inną przyczepą niż lekka, jeżeli masa całego zestawu nie przekroczy razem 3500 kg. Istotne jest, aby rzeczywista masa całkowita przyczepy nie przekraczała rzeczywistej masy całkowitej pojazdu.    

Jazda z przyczepą wymaga od kierowcy większej wprawy i dodatkowych umiejętności. Nie możesz o niej zapomnieć podczas manewru parkowania czy wyprzedzania. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniego doświadczenia czy kompetencji, poproś o pomoc specjalistów.

Limity i ograniczenia prędkości w Polsce – jak szybko można jechać z przyczepą?

Kierowców poruszających się samochodem osobowym z przyczepą obowiązują szczególne limity i ograniczenia. W obszarze zabudowanym dla takich pojazdów nie mają zastosowania znaki podnoszące dozwolona prędkość powyżej 60 km/h. Oznacza to, że transportując motocykl na przyczepie, musisz poruszać się z prędkością do 50 km/h. Na drogach jednojezdniowych obowiązuje Cię ograniczenie prędkości do 70 km/h. Po autostradach i drogach ekspresowych może poruszać się z przyczepą do 80 km/h.

Przyczepy do przewozu motocykla – podsumowanie

Zdecydowanie najlepszym wyborem sposobu transportu motocykla będzie przewożenie go na przyczepie dedykowanej do tego celu. Przyczepa motocyklowa to najbezpieczniejszy i sprawdzony sposób na przewiezienie jednośladu.

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...