Jazda z przyczepą na autostradzie – o czym pamiętać?

# # #

Jazda z przyczepą na autostradzie – o czym pamiętać?

Korzystanie z różnego rodzaju przyczep jest niekiedy niezbędne – pozwala przetransportować cięższe sprzęty, a nawet maszyny. Jednak podróżowanie z nimi wiąże się z kilkoma obowiązkami i zasadami, o których bezwzględnie należy pamiętać. Po to, aby z jednej strony zapewnić sobie oraz innym uczestnikom ruchu bezpieczeństwo, a z drugiej nie narazić się na mandat. Jedną z najważniejszych kwestii jest jazda z przyczepą na autostradzie – o czym należy pamiętać?

Czy można jechać z przyczepą po autostradzie?

Odpowiedź może być tylko jedna – tak, po autostradzie można jeździć z przyczepą, ponieważ pojazdy tego typu nie są wyłączone z ruchu. Jednak, podobnie jak w przypadku innych pojazdów, konieczne jest dostosowanie się do przepisów ruchu drogowego – przede wszystkim odpowiedniej prędkości. W przypadku lekkich i ciężkich przyczep ta maksymalna to 80 km/h. Jej przekroczenie nie tylko wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu, ale również może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Prędkość to jednak nie wszystko – oto kilka innych, niezwykle istotnych zasad dotyczących jazdy z przyczepą na autostradzie.

Jazda z przyczepą po autostradzie – o tym musisz pamiętać!

Kluczową, poza prędkością, kwestią jest rodzaj przyczepy, z jaką możesz jeździć po autostradzie. Do tych dopuszczonych do ruchu na tego typu drogach zaliczamy:

  • przyczepy lekkie o masie całkowitej do 750 kg;
  • przyczepy ciężkie o masie całkowitej powyżej 750 kg.

Pamiętaj jednak, że każda z nich może poruszać się z maksymalną prędkością 80 km/h – masa całkowita nie w tym wypadku znaczenia.

O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim o odpowiednim oznakowaniu przyczepy. Mowa tu przede wszystkim o właściwym oświetleniu, do którego zaliczamy: kierunkowskazy, światła stopu, światła awaryjne, światła pozycyjne tylne, światła przeciwmgłowe tylne, a także odblaski tylne, przednie i boczne. W przypadku korzystania z nowej przyczepy nie musisz martwić się o tę kwestię, jednak kupując używany pojazd warto zwrócić na oznakowanie szczególną uwagę.

Należy również zadbać o to, by przyczepa była w pełni sprawna technicznie i została odpowiednio dopasowana do pojazdu, który ma ją ciągnąć.

Jakie uprawnienia do jazdy z przyczepą?

Do jazdy z przyczepą (również po autostradzie) w większości przypadków wystarczy prawo jazdy kategorii B. Musi to być jednak przyczepa lekka, a więc jej masa całkowita nie może przekraczać 750 kg. W przypadku cięższych pojazdów niezbędny okaże się kod 96 albo prawo jazdy kategorii B+E. W trakcie jazdy z przyczepą po autostradzie zachowaj szczególną ostrożność i respektuj zasady ruchu drogowego. Zwłaszcza, że maksymalna prędkość, jaką możesz rozwijać na tego typu drodze, nie jest duża. Niewłaściwe kierowanie pojazdem może wpłynąć na bezpieczeństwo – zarówno Twoje, jak i innych kierowców.

Podsumowując: Polskie prawo o ruchu drogowym dopuszcza poruszanie się po autostradzie pojazdu z przyczepą. Ewentualne ograniczenia mogą wynikać ze znaków umieszczonych przed wjazdem na autostradę. 

Tymczasem, bezpiecznej jazdy!

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...