Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.

Jaką funkcję pełni burta w przyczepie?

#

Jaką funkcję pełni burta w przyczepie?

Trudno wyobrazić sobie współczesny transport bez przyczep. To właśnie one podczepione do pojazdu są w stanie przewieźć ładunek czy inny pojazd. Auta mają bowiem ograniczone możliwości, gdyż pojemność bagażnika nie jest przecież nieskończona. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup przyczep. Wśród przyczep dostępnych na rynku możemy wybierać między małymi i lekkimi przyczepkami burtowymi lub dużymi przyczepami dwu- lub trzyosiowymi. Jeżeli przyczepa ma Ci służyć do pracy i być pomocna w różnych, nawet tych „ciężkich pracach”, powinieneś postawić na ten drugi rodzaj przyczep. W tym przypadku dobrym wyborem będą lawety z burtami, które mają dużo wyższą dopuszczalną masę całkowitą, możesz wybierać między 2700, 3000 lub 3500 kg oraz znacznie większą powierzchnię platformy. Taka przyczepa daje więcej możliwości transportowych, niż zwykła lekka burtówka.


Z jakich elementów składają się przyczepy burtowe?

Przyczepy burtowe służą do przewozu ładunków, które z różnych względów nie nadają się do przewożenia wewnątrz pojazdu. Konstrukcja każdej przyczepy daje możliwość przewożenia różnych ładunków. Przyczepy burtowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych rodzajów przyczep. Są przystosowane do ciągnięcia przez inny pojazd mechaniczny. Jedną z najważniejszych części każdej przyczepy jest zaczep kulowy, który pozwala na podłączenie jej do auta. Za stabilność odpowiada jednak rama, która najczęściej jest wykonana z wysokiej jakości profili metalowych. Do konstrukcji tej mocuje się skrzynię ładunkową, a całą ramę łączy oś zapewniająca sztywność konstrukcji. 

Zamknięcie burty w przyczepie lawecie z burtami
Otwory na pasy transportowe w przyczepie z burtami


Burta do przyczepki – jakie spełnia funkcję?

Burty to elementy wyposażenia wielu przyczep. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup praktycznych przyczep z burtami. Możemy wyróżnić dwa rodzaje przyczep – lekkie burtówki i ciężkie przyczepy z burtami. Oba rodzaje różnią się między sobą nie tylko DMC, ale przede wszystkim rozmiarami platformy, a mogą także ilością osi. Popularne burtówki, posiadają zazwyczaj jedną oś, choć występują także modele dwuosiowe. Ciężkie przyczepy wyposażone są w minimum dwie osie.  

Małe burtówki służą np. podczas remontów do przewożenia materiałów budowlanych, drewna, pomagają w pracach ogrodniczych i innych. Z kolei duże przyczepy, np. lawety z burtami są już znacznie większym kosztem, wykorzystywane są do cięższych prac i przewożenia ważniejszych ładunków, np. samochodów, sprzętu budowlanego i innych. Nowością na rynku są przyczepy budowlane, służące do przewożenia różnego rodzaju sprzętu i pojazdów budowlanych. Je również możemy wyposażyć w burty. 

Przyczepa budowlana TPM z podwójnymi burtami pełnymi
Przyczepa budowlana TPM z podwójnymi burtami pełnymi
Przyczepa budowlana TPM z burtami pełnymi
Przyczepa budowlana TPM z burtami pełnymi

Co ważne, burty w przyczepach są uchylne i zazwyczaj w pełni demontowalne, co pozwala uzyskać postać płaskiej platformy. Częściej używa się ich zamontowanych, niż zdjętych. W ten sposób zapewniają większe bezpieczeństwo przewożonym towarom, pozwalają na załadowanie większej ilości rzeczy oraz ułatwiają rozładowywanie. Co ważne, zapobiegają również wypadnięciu poza przyczepę ładunków, co ma ogromne znaczenie w sytuacji, kiedy przewozimy kruszywa czy inne sypkie produkty.

Przyczepa laweta z burtami i otwartymi burtami

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...