Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.

Jak szybko można jechać z przyczepą samochodową? Sprawdź i uniknij mandatu!

# # # #

Jak szybko można jechać z przyczepą samochodową? Sprawdź i uniknij mandatu!

Jazda z doczepionym na sztywno towarzystwem to wyzwanie dla prawdziwego mistrza szosy, a nawet dróg gruntowych. Musimy mieć na uwadze większe gabaryty, utrudnione manewrowanie oraz wydłużoną trasę hamowania. Warto także wiedzieć, jak szybko można jechać z przyczepą samochodową – polskie prawo jest w tej kwestii dość restrykcyjne, a mandaty wysokie.

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile można jechać z przyczepą doczepioną do auta, by było to bezpieczne i zgodne z przepisami.


Co decyduje o tym, jak szybko można jechać z przyczepą?

Warto poszukać odpowiedzi na to pytanie jeszcze przed wyjazdem w trasę. To kwestia bezpieczeństwa – wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz… naszych finansów! Mandaty są dość wysokie i taka kara dotkliwie wpłynie na stan naszego portfela. Co ciekawe, to właśnie przekroczenie prędkości jest najczęstszą przyczyną karania kierowców w naszym kraju… Jeżeli chcesz uniknąć nieprzyjemności – zdejmij nogę z gazu i jedź z głową. Zwłaszcza jeśli masz ze sobą „doczepkę”.

O tym, jak szybko można jechać z przyczepą decydują szczegóły. Limit może być uzależniony od liczby pasów ruchu, godziny, obszaru czy specyfiki drogi. Ważne jest to, że w przypadku samochodów osobowych z przyczepą nie mają zastosowania znaki podnoszące dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym powyżej 60 km/h.

Co to oznacza w praktyce? Tyle, że ciężarówka lub właśnie osobówka z przyczepą nie może przekroczyć tej prędkości, nawet po minięciu znaku z ograniczeniem podniesionym do 70 lub 80 km/h. Mając za sobą „towarzystwo na haku”, poruszamy się dalej w tempie 50 km/h (lub maksymalnie 60, jednak tylko w godzinach od 23:00 do 5 rano).

EDIT: Od 1 czerwca 2021r roku weszły w życie nowe przepisy drogowe dot. m.in. dozwolonej prędkości na drodze w terenie zabudowanym w godzinach nocnych. Teraz prędkość została zrównana i wynosi ona – niezależnie od godziny – 50 km/h.

Jak szybko można jechać z przyczepą na autostradzie?

Wiemy już, że jadąc z przyczepą, musimy zachować ostrożność – nie tylko podczas manewrowania! Jazda z dodatkowym obciążeniem znacząco wydłuża drogę hamowania, a przy większych prędkościach nawet mocniejszy podmuch wiatru może być dla nas niebezpieczny.

Z tej przyczyny dotyczą nas limity również na drogach szybkiego ruchu. Jak szybko można jechać z przyczepą na autostradzie? Zarówno dla samochodów osobowych z takim dodatkowym obciążeniem, jak i aut o większych gabarytach (ciężarówek i autobusów) limit ten wynosi 80 km/h.

Ile można jechać z przyczepą na „ekspresowej”?

Dla tych, którym w tym momencie nasuwa się pytanie, ile można jechać z przyczepą na ekspresowej drodze w Polsce, pospiesznie odpowiadamy – również 80 km/h. Z taką samą prędkością możemy poruszać się w przypadku dróg dwujezdniowych. O ile oczywiście nasze umiejętności, poczucie bezpieczeństwa oraz realne warunki na trasie na to pozwalają.

Auto osobowe z przyczepą – dobra rada na koniec!

Mamy nadzieję, że wiecie już, ile można jechać z przyczepą. Pamiętajcie jednak, że niezależnie od ograniczeń, należy realnie ocenić sytuację i nasze umiejętności prowadzenia samochodu z „doczepką”.

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z takim „bonusem na haku”, zawsze warto najpierw poćwiczyć podstawowe manewry na dużym parkingu – z dala od innych aut. Tam także bezpiecznie „wyczujemy”, o ile więcej czasu potrzebujemy na hamowanie.

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...