Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.

Przegląd przyczepy samochodowej. Jak wygląda i kiedy trzeba go zrobić?

# # # #

Przegląd przyczepy samochodowej. Jak wygląda i kiedy trzeba go zrobić?

Nie tylko samochody wymagają okresowych przeglądów technicznych. Także spora część przyczep samochodowych musi przechodzić odpowiednie badania. Jest ono obowiązkowe, a jego potwierdzeniem jest wpis w dowodzie rejestracyjnym przyczepki. Jak wygląda taki przegląd i ile kosztuje? Sprawdź sam.

Jakie warunki należy spełnić, aby móc jeździć z przyczepką?

Aby wyjechać samochodem z przyczepką na publiczne drogi, należy spełnić kilka istotnych warunków.

  • Samochód musi posiadać hak do transportu przyczepy samochodowej. Wiąże się to nie tylko z montażem odpowiedniego wyposażenia, ale także z uzyskaniem homologacji i stosownym wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
  • Przyczepka musi być zarejestrowana oraz posiadać wykupione ubezpieczenie komunikacyjne. Należy pamiętać, że osobne ubezpieczenie dotyczy auta, a inne przyczepy samochodowej.
  • Oba pojazdy powinny mieć aktualny przegląd techniczny, o czym wiele osób może zapomnieć. Wyjątkiem są przyczepki lekkie z DMC do 750 kg, które nie wymagają okresowego badania.
  • Kierujący musi posiadać odpowiednie prawo jazdy. W przypadku zestawów o całkowitej masie dopuszczalnej do 3,5 tony wystarczy kategoria B, powyżej tej wartości konieczne jest natomiast posiadanie prawa jazdy B+E.

Dopiero spełnienie wszystkich warunków umożliwia wyruszenie w trasę. Kwestia, która budzi najwięcej wątpliwości, to przegląd techniczny przyczepki samochodowej. Dlatego warto zapoznać się z tym tematem lepiej.

Przegląd techniczny przyczep samochodowych

Każda przyczepka lekka oraz przyczepa ciężka posiada własny dowód rejestracyjny, w którym wpisany jest aktualny przegląd oraz data kolejnej, wymaganej wizyty w stacji kontroli pojazdów. W przypadku lekkich przyczep, których dopuszczalna masa całkowita wynosi do 750 kg, najczęściej udzielany jest przegląd bezterminowy. Dzięki temu nie ma potrzeby zapamiętywania kolejnej daty przeglądu pojazdu.

W przypadku cięższych przyczep DMC do 3,5 tony przegląd wymagany jest po 3 latach od pierwszej rejestracji, a następnie co drugi rok.

Co diagnosta sprawdza w czasie przeglądu przyczepy samochodowej?

W czasie badania technicznego sprawdzane jest przede wszystkim oświetlenie oraz hamulce. Ma to zapewnić bezpieczne poruszanie się po drogach oraz przewożenie cięższych ładunków bez stwarzania zagrożenia.

Ile kosztuje wykonanie przeglądu przyczepki samochodowej?

Koszt przeglądu związany z maksymalną dopuszczalną masą przyczepy samochodowej:

  • przyczepa ciężarowa i specjalna do 3,5 tony to koszt 78 zł,
  • przegląd przyczepy specjalnej i ciężarowej między 3,5, a 16 ton kosztuje 163 zł,
  • największe przyczepy o DMC powyżej 16 ton to wydatek 177 zł w celu wykonania badania.

Przy tym należy pamiętać, że przyczepki poniżej 750 kg nie wymagają w ogóle przeglądów technicznych.

Pamiętaj o przeglądzie

Warto sprawdzać regularnie przegląd większych przyczep ciężarowych i specjalnych, ponieważ brak wykonanego badania na stacji kontroli pojazdów może skutkować nie tylko zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, lecz także brakiem możliwości dalszej jazdy, co może być jeszcze bardziej kosztowne.

Zobacz inne podobne wpisy

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...