Kule haka holowniczego – rodzaje i eksploatacja

# # # # #
LORRIES BLOG przyczepy kula haka holowniczego


Bez wątpienia najbardziej charakterystycznym elementem każdego haka holowniczego jest jego kula, którą można również uznać za najważniejszy element. To od niej w dużej mierze zależy stabilność podłączenia przyczepy oraz bezpieczeństwo poruszania się na drodze. Sprawdźmy zatem, jakie są rodzaje kul, czym się od siebie różnią i co zrobić, aby jak najdłużej utrzymać je w odpowiednim stanie.

 

Kule w hakach holowniczych – podstawowe rodzaje


Wybór odpowiedniego haka holowniczego jest uzależniony między innymi od tego, w jaką kulę został wyposażony. Podstawowymi, wręcz tradycyjnymi, są kule przykręcane, które mocuje się do uchwytu za pomocą śrub – zwykle 2 (przykręcane od boku) lub 4 (przykręcane od dołu). Spotyka się je najczęściej, przede wszystkim, ze względu na niską cenę, jednak ich użytkowanie nie należy do najbardziej komfortowych. Wynika to przede wszystkim z trudności w montażu i demontażu – szczególnie w porównaniu z kulami wypinanymi.

A skoro już o nich mowa, warto rozważyć taki zakup przede wszystkim wtedy, gdy zależy Ci na szybkości i komforcie montażu, ale także bezpieczeństwie. Rozróżniamy kule wypinane półautomatycznie i automatycznie. Te ostatnie są najbardziej zaawansowane konstrukcyjnie. Ich zakup zagwarantuje Ci nie tylko bezproblemowy montaż, ale również mniejsze ryzyko kradzieży, ponieważ posiadają specjalne systemy zabezpieczeń. Warto dodać, że haki holownicze wypinane zwykle będą służyły Ci dłużej od tych przykręcanych – przede wszystkim dlatego, że są mniej narażone na korozję.


Czy to wszystko? Nie, choć wyżej wymienione kule do haków samochodowych są najpopularniejsze i zwykle to ich zakup rekomendują specjaliści. Nie zmienia to jednak faktu, że dostępne są również kule kute do pojazdów dostawczych i terenowych, kule z przetyczką do tych pochodzenia amerykańskiego, a także kule z gwintem i ze specjalnym zaciskiem, dedykowanym przyczepom z zaczepem oczkowym.

 

Jak odpowiednio zadbać o hak holowniczy?


Hak holowniczy jest wytrzymały i bez wątpienia służyć Ci będzie przez długi czas. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga odpowiednich zabiegów, dzięki którym możliwe będzie przedłużenie jego żywotności. Szczególnie w kontekście kuli haka, która jest najbardziej narażona na uszkodzenia.

Z czego to wynika? Odpowiedzialne jest za to tarcie, jakie występuje między kulą a zaczepem – w wyniku tego dochodzi do zdarcia warstwy zabezpieczającej i tym samym ryzyka pojawienia się korozji. Aby uniknąć nadmiernego tarcia, a dodatkowo zabezpieczyć kulę przed czynnikami zewnętrznymi, warto od czasu do czasu nanieść na nią odpowiedni smar.


Kiedy i jaki smar należy używać?


Warto pamiętać, że nawet najtrwalsze haki samochodowe w końcu ulegną zużyciu, podobnie jak wtyczka instalacji elektrycznej. Po jakimś czasie niezbędna może okazać się więc wymiana części – dzięki temu unikniesz niebezpiecznych sytuacji na drodze.


Po czym poznać, że hak holowniczy wymaga wymiany?


Jak chronić hak holowniczy przed kradzieżą?


Możesz każdorazowo po zakończonej jeździe odkręcać/odpinać go od pojazdu i chować do bagażnika, ale o wiele skuteczniejszym sposobem na uniknięcie kradzieży jest zakup odpowiedniego modelu – z kulą wypinaną automatycznie. Dzięki specjalnemu zabezpieczeniu będziesz mieć zawsze pewność tego, że hak samochodowy będzie w stu procentach bezpieczny.

Voir d'autres entrées similaires

Dlaczego profesjonalna przyczepa do transportu maszyn budowlanych jest niezbędna w każdej firmie budowlanej?

Jaki jest klucz do sukcesu na rynku budowlanym? W obliczu rosnącej konkurencji na dynamicznie zmieniającym...

Potrzebujesz przyczepy by przewieźć szpule kablowe?

Jak wybrać odpowiednią przyczepę kablową? Jesteś w trakcie budowy a może planujesz remont i wiesz, że...